Kolín zmírnil přísné nastavení radarů na měření rychlosti, zohlední místo a čas

Kolín zmírnil přísné nastavení radarů na měření rychlosti, zohlední místo a čas

25.5. - Kolín na konci března zmírnil nastavení rychlostních limitů u radarů, kvůli kterým řidiči dostávali pokuty už za minimální překročení maximální povolené rychlosti. Přesné parametry změny město nechce zveřejňovat, nově ale zohledňuje například místo a denní dobu. Nejvíce přestupků bylo za překročení rychlosti v pásmu 51 až 53 kilometrů v hodině. Počet výzev odeslaných řidičům za překročení rychlosti se od konce března výrazně snížil. Úseková měření se týkají pěti míst, tři jsou v Kolíně a dvě v blízkých obcích. ČTK to řekl místostarosta Roman Šulc.

S pokutováním i nepatrného překročení rychlosti začali v Kolíně loni v září. Pokuty tak řidiči dostávali, když radar naměřil 54 kilometrů v hodině. Po odečtení možné odchylky měřicího zařízení ve výši tří kilometrů v hodině to tedy bylo 51 kilometrů v hodině.

Ke zmírnění limitů přistoupilo město 26. března. "Měření jsme upravili. Nechci konkretizovat jak. Rozmělnilo se to v závislosti na čase, dni a místě, například v době školního vyučování před školou se dál měří bez tolerance," řekl Roman Šulc. Původní pokuty podle něj byly stanovené v souladu s tehdy platným výkladem ministerstva vnitra. "Za tím si stojíme, poté co ministerstvo dopravy vydalo metodický pokyn, došlo ihned k úpravě a měření jsme upravili," doplnil.

Podle mluvčí města Šárky Hrubé odeslal loni kolínský úřad přes 16 000 výzev týkajících se překročení rychlosti, letos do 20. května jich bylo 7227. "Z toho od 26. března, kdy byly nastaveny vyšší limity, jich bylo jen 1333," uvedla Šárka Hrubá. Objem pokut činí letos zatím 1,7 milionu korun, za celý loňský rok to bylo přes čtyři miliony korun, za rok 2022 přes milion korun.

Za překročení povolené rychlosti v pásmu od 51 do 53 kilometrů v hodině, kam spadalo 80 až 85 procent všech přestupků, platili řidič pokutu ve výši 200 korun. "Pokuta za nejnižší překročení byla velmi nízká, když si spočítáte, kolik k tomu byly výdaje za poštovné, mělo to být spíš výchovné. Ostatně rychlost v obci je přeci 50 kilometrů za hodinu, to říká zákon," míní Roman Šulc. Úseková měření jsou v Kolíně v ulicích Veltrubská, Ovčárecká a U Křižovatky a v obcích Bečváry a Kořenice.

Foto: Město Kolín - úsekové měření rychlosti

spinner