Dopravní výbor EP zamítl dohodu o vysílání řidičů

Dopravní výbor EP zamítl dohodu o vysílání řidičů

11.1. - Dopravní výbor Evropského parlamentu včera zamítl kompromisní dohodu o pravidlech pro vysílání řidičů. Podle české europoslankyně Martiny Dlabajové, která se tématem dlouhodobě zabývá, to znamená, že pravidla EU pro vysílání pracovníků se budou vztahovat také na mezinárodní silniční dopravu. Jádrem sporu je především otázka, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě.

Západní státy se brání levné pracovní síle ze zemí střední a východní Evropy, ty naopak kritizují údajný západní protekcionismus a varují před poškozováním vnitřního trhu.

O pravidlech pro vysílání řidičů včera Výbor pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) hlasoval v rámci sociální části silničního balíčku, který měl za cíl vyjasnit pravidla zejména v oblasti kamionové dopravy. Ze tří částí europoslanci podpořili pouze nové nastavení pravidel pro vykonávání kabotáže, tedy přepravy zboží mezi dvěma místy v unii, která se svou povahou liší od běžného tranzitu i mezinárodní dopravy.

(čtk)
spinner