Do Spojených Arabských emirátů dorazila ze Saudské Arábie první zásilka v režimu TIR

Do Spojených Arabských emirátů dorazila ze Saudské Arábie první zásilka v režimu TIR

11.8. - Do Spojených Arabských emirátů dorazila ze Saudské Arábie první zásilka uskutečněná v režimu TIR. Společnost Almajdouie Logistics přepravila na základě jednoho celního tranzitního dokumentu a jediné záruky přes hranice téměř 25 tun hliníku. Využila přitom elektronického predeklarace TIR (EPD), čímž zkrátila čekací dobu na celních úřadech ze dvou dní na pouhé čtyři hodiny.

Přeprava proběhla s podporou vlád obou zemí, Mezinárodní unie silniční dopravy IRU, Saudské automobilové a turistické asociace a Automobilového a turistického klubu SAE.

Režim TIR usnadní podle IRU obchod mezi zeměmi Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) a posílí úlohu GCC jako globálního obchodního centra.

S tím, že i Omán se začlení do režimu TIR, mohou provozovatelé dopravy v oblasti GCC očekávat další zkrácení přepravních časů a snížení provozních nákladů. Implementace systému TIR již zkrátila přepravní časy z Dubaje ve Spojených arabských emirátech do Ammánu v Jordánsku z osmi dní na pouhé čtyři. Všechny země GCC uznaly zvýšenou účinnost, kterou režim TIR nabízí zavázaly se k jeho využívání.

(lan)

Foto: IRU

spinner