DAF XD získal titul International Truck of the Year 2023

DAF XD získal titul International Truck of the Year 2023

Řada DAF XD nové generace pro specializovanou a distribuční přepravu byla vyhlášena jako International Truck of the Year 2023 (Mezinárodní nákladní vozidlo roku 2023). Ocenění převzal na velterhu IAA Transportation 2022 Harald Seidel, prezident společnosti DAF Trucks.

Řada DAF XD nové generace získala ocenění „International Truck of the Year 2023“ od poroty, která zastupovala 24 časopisů o nákladní vozidlech z celé Evropy. Právě minulý rok byla řada DAF XF, XG a XG+ nové generace pro dálkovou a těžkou přepravu zvolena jako „International Truck of the Year 2022“.

Na základě pravidel ocenění International Truck of the Year se výroční cena uděluje vozidlu, které bylo uvedeno na trh v uplynulých 12 měsících a které nejvíce přispělo k efektivitě silniční přepravy.

Toto rozhodnutí poroty se opírá o několik důležitých kritérií, včetně technologických inovací, pohodlí, bezpečnosti, ovladatelnosti, úsporné spotřeby paliva, ekologické „stopy“ a celkových nákladů na vlastnictví (TCO).

Ocenění pro eActros LongHaul

Ocenění 2023 Truck Innovation Award získal na letošním IAA Mercedes-Benz eActros LongHaul. Rozhodující pro výsledek hlasování byl inovativní celkový technologický koncept s technologií akumulátorů LFP, nová elektrická hnací náprava a také vysoká rychlost vývoje Mercedes-Benz Trucks. Elektromobil má dojezd kolem 500 kilometrů na jedno nabití baterie a je schopen vysoce výkonného nabíjení. Připravenost pro sériovou výrobu je plánována na rok 2024. V posledních letech získaly cenu za inovaci také Mercedes-Benz eActros pro těžkou distribuční dopravu a nákladní vozidlo s palivovými články na vodíkový pohon Mercedes-Benz GenH2 Truck.

Autobusem roku je MAN Lion‘s City E

Autobusem roku byl na IAA vyhlášen autobus MAN Lion‘s City E, který se začal sériově vyrábět v roce 2020 a na který bylo dosud přijato celkem více než tisíc objednávek. MAN prokázal praktičnost svého elektrobusu také na 2500km dlouhé trase v rámci akce Bus Euro Test v Irsku.

Na 23 evropských odborných novinářů, kteří elektrobus MAN zvolili za Autobus roku 2023, zapůsobila zejména celková koncepce městského autobusu, který boduje za dojezd, spolehlivost, komfort a především udržitelnost.

Vanem roku se stal Volkswagen ID. Buzz Cargo

Za International Van of the Year 2023 byl vyhlášen model ID. Buzz Cargo. Ocenění pro mezinárodní lehký užitkový vůz roku převzal Carsten Intra, předseda představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy.

Model ID. Buzz Cargo1 obdržel renomované mezinárodní ocenění již před uvedením na trh. Tento vůz byl vyvinut výhradně pro elektrickou přepravu a zákazníkům bude předáván s neutrální bilancí emisí CO2.

(lan)

Foto: DAF

spinner