České Budějovice nakoupí autobusy na zemní plyn, otevřely plnící stanici

České Budějovice nakoupí autobusy na zemní plyn, otevřely plnící stanici

13.4. - Plnicí stanici CNG pro novou flotilu autobusů včera zprovoznil Dopravní podnik města České Budějovice. Podnik kupuje 24 nových autobusů na stlačený zemní plyn za 172,7 milionu Kč, 85 procent ceny pokryla dotace EU. Stanici na CNG zaplatil městský dopravce ze svých zdrojů, stála 27 milionů. Oznámil to mluvčí dopravního podniku Viktor Lavička. MHD ve městě ročně přepraví 38,6 milionu cestujících.

Vozy na CNG pohon dosud dopravce neměl, jen jeden půjčený. Vozový park doplní 19 krátkých vozů a pět kloubových na zemní plyn. Nyní má podnik 83 autobusů a 57 trolejbusů. „Nové vozy nahradí starší, které již nevyhovují novým emisním normám,“ řekl Viktor Lavička.

Letos dopravce koupí 46 autobusů, elektrobusů a trolejbusů za 498,7 milionu, z 85 procent pokryje nákup evropská dotace. Mezi nimi je 24 busů na zemní plyn, dále půjde o 11 elektrobusů a 11 trolejbusů.

„Jako všechna auta, i ta naše stárnou, takže potřebujeme pořizovat nové vozy. A vozy CNG byla logická alternativa vzhledem k současným trendům, to znamená ekologie," řekl manažer divize autobusy Kamil Calta. Dopravní podnik má i vozy, které jsou 20 let staré.

Zásobník první stanice na CNG v dopravním podniku pojme 2500 metrů krychlových stlačeného zemního plynu. Výkon kompresorů je téměř 600 metrů krychlových za hodinu. „Stanice je připravena na rozšíření,“ řekl ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš. V ČR podle Českého plynárenského svazu jezdí téměř 20 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn, z toho přes 1100 autobusů MHD.

(čtk)

spinner