​Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v květnu stagnovaly

​Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v květnu stagnovaly

30.5. - Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v květnu stagnovaly. Průměrná cena povinného ručení činila 6848 korun, za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický automobil v českých domácnostech. Loni byla cena o 185 korun nižší.

Ceny v letošním květnu jsou nejvyšší od počátku měření. Odborníci očekávají, že kvůli zdražování materiálu, ale i práce se cena za povinné ručení bude nejspíš dál o zvyšovat. Nejnižší byla podle ukazatele cena před dvěma lety, kdy byl POVIndex 6405 Kč. V porovnání s dneškem jde o rozdíl více než 440 korun.

"Nadále očekáváme, že se ceny povinného ručení budou do konce roku nejspíše dál mírně zvedat. Vliv na to budou mít zdražující se vstupy, energie, ale i práce,“ uvedl analytik neživotního pojištění společnosti Jiří Váchal.

Trendy růstu cen v hlavním a menším městě vesměs kopírují celkový trend POVIndexu. Při srovnání obou průměrů s celkovým, je Praha o 486 korun výš, Benešov o téměř 1200 korun níž. "Trend růstu cen u povinného ručení je v Praze i v Benešově u Prahy zcela totožný s průběhem celorepublikového POVIndexu,“ řekl Váchal.

Nejvíce podle něj pocítí zdražení povinného ručení řidiči, kteří jsou z pohledu pojišťoven rizikoví. Jsou to lidé, kteří často bourají, ale také mladí řidiči. Ti i bez ohledu na zdražení platí více než ostatní. Rozdíly v cenách povinného ručení mezi jednotlivými pojišťovnami vznikají hlavně proto, že každá z nich používá jiné parametry pro svůj výpočet pojistného, doplnil Váchal.

Povinné ručení slouží k úhradě škod způsobených vlastníkem vozu na zdraví a majetku třetích osob a ze zákona ho musí mít sjednané každý vlastník motorového vozidla.

POVIndex společnosti Broker Consulting od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče "bez historie", tedy nové řidiče nebo řidiče, který donedávna užívali služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex užívá odlišnou metodiku než například Česká kancelář pojistitelů.

Povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Povinné ručení musí mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner