​CDV: Loni přibylo LPG vozidel a bateriových elektromobilů, zájem o CNG znovu klesl

​CDV: Loni přibylo LPG vozidel a bateriových elektromobilů, zájem o CNG znovu klesl

9.1. - V roce 2022 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 192 087 nových osobních vozidel, nejméně od roku 2013. Z uvedeného počtu bylo 7 455 elektrických (BEB, PHEV, FCEV) a 4 774 plynových vozidel (LPG, CNG). „Z čistých vozidel, sledovaných v rámci Národního akčního plánu čisté mobility, byly u LPG a BEV evidovány historicky nejvyšší počty registrací, kdy LPG meziročně poskočilo o 76 % a BEV o 47 %. LPG vozidla dominantně registruje značka Dacia, která si vloni připsala 3 732 registrací, nejúspěšnějším modelem byla Dacia Duster (1 255). Každé 3. registrované BEV v roce 2022 byla Škoda Enyaq, která evidovala 1 293 vozidel, s významným odstupem pak následoval Volkswagen ID.4 (220) a Hyundai Kona (205). V posledních 5 letech každoročně klesá počet registrovaných CNG vozidel, vloni jich bylo 808, nejméně od roku 2013, vloni nejoblíbenějším CNG modelem byla Škoda Octavia, která si připsala 418 registrací. Vozidla s vodíkovými palivovými články, pravděpodobně i v důsledku toho, že v České republice je stále pouze 1 veřejná plnící stanice v Ostravě, si připsala pouze 3 registrace, všechny Toyota Mirai,“ uvedl uplynulý rok Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.„

V letošním roce proběhne aktualizace Národního akčního plánu čisté mobility, jejímž účelem bude zejména reagovat na nové požadavky obsažené v návrhu nařízení AFIR (Alternative Fuels Infrastructure Regulation), zejména pokud jde o rozvoj elektromobility v nákladní dopravě,“ uvádí Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu a dodává: „Ačkoliv jsou aktuální čísla o počtu registrovaných elektromobilů za loňský rok vcelku pozitivní, stále jsou nižší než ve většině evropských států a proto budeme určitě diskutovat též o možných opatřeních, jak stav elektromobility v České republice dále zlepšit,“ dodal.

Bateriová elektrická vozidla

V loňském roce bylo v ČR evidováno 3 892 nových osobních BEV, meziročně o 47 % více. Značky Škoda, Volkswagen, Hyundai, Tesla a Mercedes-Benz registrovaly v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních bateriových elektrických vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda Enyaq, Volkswagen ID.4, Hyundai Kona, Tesla Model Y, a Kia EV6.

Plug-in hybridní vozidla

V loňském roce bylo v ČR evidováno 3 560 nových osobních PHEV, meziročně o 5 % méně. Škoda, Mercedes-Benz, Hyundai, BMW a Volvo – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních plug-in hybridních vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda Octavia, Škoda Superb, Hyundai Tuscon, Toyota RAV4 a Mercedes-Benz GLE.

Elektrická vozidla s vodíkovými palivovými články

V loňském roce byla v ČR evidována 3 nová osobních FCEV, meziročně o 67 % méně, všechna Toyota Mirai.

Vozidla na zkapalněný ropný plyn

V loňském roce bylo v ČR evidováno 3 966 nových osobních LPG vozidel, meziročně o 76 % více. Dacia, Renault a Fiat – pouze tyto 3 značky registrovaly v uvedeném období v České republice nová osobní LPG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Dacia Duster, Dacia Jogger, Dacia Sandero, Dacia Logan, a Renault Captur.

Vozidla na stlačený zemní plyn

V loňském roce bylo v ČR evidováno 808 nových osobních CNG vozidel, meziročně o 5 % méně. Škoda, Volkswagen, Seat, Audi a Fiat – pouze těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nová osobní CNG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda Octavia, Volkswagen Up!, Škoda Scala, Škoda Kamiq a Seat Ibiza.

Benzinová a naftová vozidla

Výše uvedené shrnutí se týkalo registrací nových osobních vozidel, která jsou definovaná v Národním akčním plánu čisté mobility. Tato vozidla se v loňském roce stále z pohledu celku podílela na všech registracích „jen“ 6,4 procenty. Nejvíce byla v České republice registrovaná nová osobní benzinová vozidla, následovala ta naftová. Dlouhodobý vývoj podílu jednotlivých paliv na registracích nových osobních vozidel je uveden v následujícím grafu, ze kterého je zřejmé, že v loňském roce byl co do podílu evidován mírný pokles benzinových vozidel a prakticky stagnace vozidel naftových.

V loňském roce bylo v ČR evidováno 127 650 nových osobních benzinových vozidel, meziročně o 9,3 % méně. Škoda, Hyundai, Volkswagen, Toyota a Kia – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních benzínových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda Fabia, Hyundai i30, Škoda Kamiq, Škoda Scala a Škoda Karoq.

V loňském roce bylo v ČR evidováno 47 490 nových osobních naftových vozidel, meziročně o 7,1 % méně. Škoda, Volkswagen, Mercedes-Benz, Ford a BMW – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních naftových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda Octavia, Škoda Superb, Škoda Kodiaq, Škoda Karoq a Toyota Proace.

(lan)

Ilustrační foto: Škoda Auto

spinner