​ACEA: Nový návrh normy Euro 7 může zpomalit přechod na bezemisní dopravu

​ACEA: Nový návrh normy Euro 7 může zpomalit přechod na bezemisní dopravu

10.11. - Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) má vážné obavy z dnes zveřejněného návrhu Evropské komise na nové emisní normy pro osobní a dodávkové automobily (Euro 7) a nákladní automobily a autobusy (Euro VII). Se současnými pravidly Euro 6/VI má EU nejkomplexnější a nejpřísnější normy pro emise znečišťujících látek (např. NOx a PM) na světě. Emise výfukových plynů jsou již nyní díky nejmodernějším technologiím vozidel na sotva měřitelné úrovni.

"Automobilový průmysl bere svou úlohu snižovat emise CO2 i znečišťujících látek velmi vážně. V loňském roce jsme skutečně předložili velmi konstruktivní návrh nové normy Euro 7, která by přinesla výrazné snížení kriteriálních škodlivin, a tím i zlepšení kvality ovzduší," vysvětlil Oliver Zipse, prezident ACEA a generální ředitel BMW. "Bohužel přínos návrhu komise pro životní prostředí je velmi omezený, zatímco výrazně zvyšuje náklady na vozidla. Zaměřuje se na extrémní jízdní podmínky, které nemají v reálném životě téměř žádný význam," uvedl.
Návrh Euro VII je podle něj obzvláště tvrdý pro nákladní vozidla. Zcela opomíjí rychle se zrychlující přechod na vozidla s nulovými emisemi a rovněž ignoruje vliv budoucích cílů v oblasti emisí CO2 pro těžká nákladní vozidla.
"Aby výrobci nákladních vozidel splnili požadavky normy Euro VII, budou muset přesunout značné technické a finanční prostředky z bateriových vozidel a elektromobilů s palivovými články zpět ke spalovacímu motoru. To bude mít závažný dopad na náš přechod na vozidla s nulovými emisemi. Není to dobré pro klima, není to dobré pro zdraví lidí a není to dobré ani pro průmysl," prohlásil Martin Lundstedt, generální ředitel společnosti Volvo Group a předseda rady ACEA pro užitková vozidla.
"Tvůrci politik by se měli zaměřit na opatření, která urychlí obnovu vozového parku a upřednostní investice do vozidel s nulovými emisemi, které budou mít mnohem větší dopad na kvalitu ovzduší i na snížení emisí CO2," řekl Lundstedt.
Legislativní balíček Euro 7/VII pravděpodobně nebude připraven dříve než v polovině roku 2024, zejména s ohledem na dlouhý seznam dodatečných testů, které zahrnuje. Navrhovaná data zavedení - červenec 2025 pro osobní a dodávkové automobily a červenec 2027 pro těžká nákladní vozidla - jsou nereálná vzhledem k obrovskému počtu modelů a variant vozidel, které je třeba do té doby vyvinout, zkonstruovat, otestovat a schválit. Euro 7/VII proto hrozí, že bude velmi složité a nákladné, varuje ACEA.
Příspěvek částic z jiných než výfukových zdrojů, jako je opotřebení brzd a otěr pneumatik, předstihne emise částic z výfukových plynů. Na tyto emise (ze všech vozidel, včetně elektrických) by se podle ACEA mělo zaměřit jak Euro 7/VII, tak nařízení o schvalování typu pneumatik, jakmile budou připraveny nové robustní zkušební postupy.
(lan)

Ilustrační foto: LAN

spinner