​V Suezském průplavu uvázla na mělčině nákladní loď s ukrajinskou kukuřicí

​V Suezském průplavu uvázla na mělčině nákladní loď s ukrajinskou kukuřicí

9.1. - V severní části Suezského průplavu dnes uvázla nákladní loď, která najela na mělčinu. Informují o tom agentury s odkazem na společnost Leth Agencies poskytující služby lodím proplouvajícím kanálem. Podle správy průplavu tato nehoda nemá vliv na provoz v něm.

Loď MV Glory, která má na délku 225 metrů, najela na mělčinu nedaleko města Kantara, které leží v egyptské provincii Ismáílíja. Podle Leth Agencies na místo vypluly remorkéry a pokoušejí se plavidlo znovu dostat na větší hloubku. Plavidlo uvázlo v části průplavu určené pro jednosměrný provoz.

Podle istanbulského koordinačního střediska pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře je MV Glory naložená 65 000 tunami kukuřice z Ukrajiny. Míří do Číny.

Podle AP není zatím jasné, proč loď najela na mělčinu. V části Egypta, také v jeho severně položených provinciích, panovalo v neděli špatné počasí.

Suezský průplav, kterým prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy, zablokovala předloni v březnu na několik dnů v jeho jižní části přes 400 metrů dlouhá a 220 000 tun vážící kontejnerová loď Ever Given, která najela na mělčinu. Kontejnerová loď, registrovaná v Panamě, mířila z Číny do nizozemského přístavu Rotterdam.

(čtk)

Ilustrační foto: Suez Canal Authority

spinner