V rumunské Konstanci se potopila loď s ruským uhlím určeným pro Srbsko

V rumunské Konstanci se potopila loď s ruským uhlím určeným pro Srbsko

12.5. - V rumunském přístavu Konstanca se včera potopila loď s 1500 tunami ruského uhlí směřujícího do Srbska. Příčiny nehody se vyšetřují. Podle místních úřadů není námořní doprava v nejdůležitějším rumunském přístavu nijak omezena, informoval server Digi24.

Pod německou vlajkou plující loď srbského majitele se podle serveru potopila krátce poté, co se v přístavu připojila ke konvoji dalších plavidel směřujících do kanálu mezi Černým mořem a řekou Dunaj. Brzy začala nabírat vodu a přestože se ji posádka snažila odčerpat, loď se potopila.

Vyšetřovatelé zatím pracují se dvěma možnými příčinami havárie - nesprávným naložením nákladu a trhlinou v trupu lodi. Panují obavy z poškození životního prostředí, neboť nad vrakem lodi se objevila olejová skvrna.

Přístav v Konstanci v posledních týdnech nabyl na důležitosti poté, co začal sloužit k vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny, která čelí ruské námořní blokádě. Evropská unie kvůli ruské invazi na Ukrajinu od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí, Srbsko se však k protiruským sankcím nepřipojilo.

(čtk)

Ilustrační foto: Constanta Port

spinner