Terminál DCT Gdaňsk změnil jméno na Baltic Hub

Terminál DCT Gdaňsk změnil jméno na Baltic Hub

DCT Gdaňsk, největší a nejrychleji rostoucí kontejnerový komplex v oblasti Baltského moře, má nový název – Baltic Hub. Provozovatel terminálu oznámil svým zaměstnancům změnu svého názvu, která lépe vystihuje jeho ambice stát se hlavním uzlem regionu, a to jak po souši, tak po moři, a to pouhé dva týdny poté, co oslavil své 15. výročí. Po dokončení svého třetího hlubokovodního terminálu do roku 2025 se Baltic Hub stane jedním z největších uzlů kontejnerových terminálů v Evropě.

Od spuštění svého provozu před 15 lety zažívá provozovatel terminálu exponenciální růst od pouhého jednoho hlubokovodního kotviště a kapacity 500000 TEU až po skutečné “baltské centrum” se dvěma hlubokovodními kotvišti, která v roce 2021 odbavila více než 2,09 milionu TEU. V současné době má Baltic Hub (DCT Gdaňsk) 1300 metrů nábřeží, 14 ShiptoShore (STS) jeřábů a roční kapacitu 2,7 milionu TEU.

Na konci roku 2021 došlo k dokončení výstavby a rozšíření železniční vlečky na délku 750 metrů, což znamená udržitelnější a výhodnější příležitosti pro intermodální spojení.

Toto rozšíření umožní odbavení 750 metrů dlouhých vlaků namísto dosavadních 600 metrů a byly přidány tři další koleje. To znamená, že kapacita terminálu se zvýšila o 15 procent na vlak a celkově tedy o 50 procent. Již dříve měl Baltic Hub (DCT Gdaňsk) jedno z největších železničních zařízení v Evropě, ale s rozšířením železniční vlečky bylo dosaženo působivé roční kapacity 750000 TEU a na začátku roku 2024 k němu bude přidán čtvrtý jeřáb, čímž se kapacita dále navýší, což umožní pohodlně uspokojit poptávku trhu.

„Jsme přesvědčeni, že tyto inovace take zlepší udržitelný provoz v Baltic Hub (DCT Gdaňsk), zejména proto, že se vždy snažíme odebírat elektřinu od dodavatelů obnovitelných energií,“ uvedl Charles Baker, CEO Baltic Hub (DCT Gdaňsk).

Baltic Hub (DCT Gdaňsk) se chystá dosáhnout dalšího milníku zahájením výstavby terminálu T3.

Baltic Hub (DCT Gdaňsk) s potěšením oznámil, že se blíží zahájení prací s cílem otevřít terminál T3 pro komerční provoz v polovině roku 2024 a dokončit tento projekt ve druhém čtvrtletí roku 2025. V první fázi zvýší nový terminál kapacitu Baltic Hub (DCT Gdaňsk) o 1,5 milionu TEU na celkových 4,5 milionu TEU ročně, a to do konce roku 2024. Po dokončení T3 bude Baltic Hub (DCT Gdaňsk) jedním z největších komplexů kontejnerových terminálů v Evropě a bude připraven nadále sloužit a podporovat polskou ekonomiku a mezinárodní obchodní trhy, včetně České republiky a Slovenska. Po dokončení bude terminál ekologicky nejvyspělejším zařízením v Baltském moři a bude důkazem závazku Baltic Hub (DCT Gdaňsk) k udržitelným investicím a provozem se sníženými emisemi CO2, a to jak z výstavby, tak ze zařízení,
které bude nasazeno pro budoucí provoz.

(PR)

Foto: Baltic Hub

spinner