Společnost HHLA zvýšila tržby, výhled na letošek je opatrný

Společnost HHLA zvýšila tržby, výhled na letošek je opatrný

Společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) podle předběžných neauditovaných údajů zvýšila ve finančním roce 2022 své konsolidované tržby o 7,7 procenta na 1 578 milionů eur (v předchozím roce 1 465 milionů eur). Konsolidovaný provozní výsledek (EBIT) dosáhl 220 milionů eur a překonal očekávání 175 až 210 milionů eur (v předchozím roce to bylo 228 milionů eur).

V překladu kontejnerů došlo k poklesu: překlad kontejnerů celé skupiny klesl o 7,9 procenta na 6 396 tisíc TEU (předchozí rok: 6 943 tisíc TEU). V hamburských kontejnerových terminálech činil pokles oproti předchozímu roku 4,1 procenta. Celkový objem přepravy zůstal téměř konstantní na úrovni 1 694 tisíc TEU (v předchozím roce: 1 690 tisíc TEU), a to i přes výpadky v příjezdech do terminálů německých námořních přístavů.

Angela Titzrathová, předsedkyně představenstva HHLA, uvedla: „Stabilita a bezpečnost jsou důležitými předpoklady pro spolehlivé poskytování logistických služeb. Obojí bylo v loňském roce dáno jen v omezené míře. Hospodářský rok 2022 byl poznamenán ruskou agresivní válkou na Ukrajině, jejími dopady a narušením globálních dodavatelských řetězců. V této náročné době společnost HHLA opět prokázala svou výkonnost a odolnost a dosáhla dobrého výsledku. Nadále očekáváme nestabilní prostředí a již nyní zavádíme opatření, abychom se efektivně a do budoucna postavili na vlastní nohy.“

V kótované podskupině Port Logistics vzrostly tržby o 7,4 procenta na 1 542 milionů eur (v předchozím roce 1 436 milionů eur). Provozní zisk (EBIT) se meziročně snížil o 5,2 procenta na 202 milionů eur (v předchozím roce: 213 milionů eur), ale výrazně překonal očekávání ve výši 160 až 195 milionů eur. Pozitivní vliv na vývoj tržeb a zisku mělo výrazné zvýšení poplatků za skladování v průběhu roku v důsledku pokračujících poruch v globálních dodavatelských řetězcích, které vedly k prodloužení doby zdržení kontejnerů v terminálech Hamburg a HHLA v Tallinnu a Terstu. Výnosy byly nepříznivě ovlivněny snížením objemu manipulace, částečně v důsledku ruských útoků na terminál v Oděse.

Na pozadí přetrvávajícího geopolitického napětí a dopadů vysoké inflace a ekonomických sankcí očekává společnost HHLA, že prostředí zůstane v současném finančním roce nestabilní a dynamika ekonomicky se zpomalí.

(lan)

Foto: HHLA 

spinner