Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou by měli pojišťovat posádku

Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou by měli pojišťovat posádku

27.8. - Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou budou muset pojišťovat členy své posádky. Pojištění by mělo námořníky ochránit v případě nevyplacení mezd či nezajištění dalších povinností ze strany provozovatele. Počítá s tím návrh novely zákona o námořní plavbě, kterou včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Návrh také zakazuje provoz lodí s jaderným pohonem pod českou vlajkou nebo stanovuje omezení pro staří lodí.

Pojištění bude povinné na pokrytí dlužné mzdy, jeho výše by na jednoho člena posádky měla dosahovat celkem čtyř mezd. Dále by pojištění mělo pokrýt zajištění sociálních podmínek posádky, které jsou nezbytné pro přežití na palubě lodi.

Návrh novely také rozšiřuje počet účelů, za jakých nesmí být námořní loď provozována pod českou vlajkou. V současnosti nelze takto provozovat námořní plavbu za účelem provozování rybolovu, trajektové lodě nebo lodě typu Ro/Ro (lodě určené pro přepravu kolových vozidel) a osobní lodě. Nyní by mezi ně měly přibýt lodě s jaderným pohonem. Dosud žádné takové lodě pod českou vlajkou neplují.

Další novinkou je omezení stáří lodi, kdy může být ještě zapsána do námořního rejstříku. Ke dni podání žádosti k zápisu lodi do námořního rejstříku nově nebude smět uplynout od započetí její stavby položením kýlu více než deset let. V současnosti omezení podle stáří lodi není.

Novela zavádí řadu dalších novinek týkajících se podmínek pro kontrolu a recyklaci lodí, výstroj nebo usazení provozovatele. Ten bude muset mít nově sídlo nebo pobočku v Česku.

(čtk)

Ilustrační foto

spinner