Prázdná depa v jihočínských přístavech

Prázdná depa v jihočínských přístavech

11.6. - Dostupnost kontejnerů v jihočínských přístavech se nadále zhoršuje, protože rejdaři tyto přístavy vynechávají kvůli vlně ohnisek nákazy covid-19 v provincii Kuang-čou. Podle nejnovějších údajů z Container xChange byly nedostatkem kontejnerů nejvíce zasaženy přístavy Yantian, Shekou a Nansha.

„Daleko méně prázdných beden se vrací do jižní Číny, protože kontejnerové linky ruší příjezdy, a mnoho zasílatelů bude čelit velkým zpožděním nebo vyšším cenám za vybavení, pokud se nebudou moci vyhnout využívání postižených přístavů,” řekl zakladatel Container xChange Johannes Schlingmeiner.

Maersk v zákaznické poradně uvedl, že včetně partnerských plavidel vynechal 64 plánovaných naplutí do Yantianu a Shekou, a to z důvodu „zpoždění o více než 16 dní“ v přetížených přístavech. A kromě zrušené nakládky vývozního nákladu znamenají vynechání přístavu, že naléhavá potřeba prázdného vybavení na palubě odkloněných lodí nebude vyložena, aby se doplnily ubývající zásoby na depech. Yantian v posledních pěti týdnech zaznamenal pokles dovozu prázdných kontejnerů o 19 %, Nansha zaregistrovala pokles o 16 % a Shekou o dramatičtějších 30 %. Podle indexu CAx pronájmu kontejnerů a obchodování na on-line platformách, 40ft indexy dostupnosti za minulý týden v Yantian, Shekou a Nansha klesly na 0,47, tedy pod úroveň 0,50, z čehož vyplývá, že více kontejnerů opouští přístav, než do něj přichází.

Možností pro přepravce, kteří nejsou schopni získat vybavení od dopravců, je pro naléhavé zásilky použít kontejnery vlastněné přepravci (SOC). Cena prázdných beden však v posledních měsících prudce vzrostla a není zaručeno, že dopravci budou rezervace SOC vůbec akceptovat. Navíc i v případě, že se odesílateli podaří dostat na palubu plavidla vlastní kontejner, může být sledování schránky náročné. Jeden NVOCC se sídlem ve Spojeném království s kanceláří v Číně sdělil, že nedávno „ztratil“ své SOC na několik týdnů po odeslání.

SSL ČR

Foto: Yantian International Container Terminal

spinner