​Kyjev uvádí, že od srpna vyvezl z černomořských přístavů 15 milionů tun zboží

​Kyjev uvádí, že od srpna vyvezl z černomořských přístavů 15 milionů tun zboží

9.1. - Ukrajina za posledních pět měsíců loňského roku vyvezla přes Černé moře téměř 15 milionů tun zboží, deset milionů z toho jsou zemědělské produkty. Podle agentury DPA to včera uvedl místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Koridorem, který Ukrajina bojující proti ruské invazi vytyčila loni v srpnu, od té doby do ukrajinských černomořských přístavů připlulo 469 lodí.

Bezmála 40 plavidel se nyní v přístavech Oděsa, Čornomorsk a Pivdennyj nakládá a dalších 80 jich má podle místopředsedy vlády brzy dorazit. Čeká tam na ně na 2,4 milionu tun nákladu.

Rusko po svém vpádu na Ukrajinu z 24. února 2022 na měsíce zablokovalo ukrajinské černomořské přístavy. Díky dohodě zprostředkované OSN a Tureckem od léta toho roku mohla Ukrajina vyvážet zemědělské produkty, přičemž Moskva od dohody odstoupila právě loni v srpnu a začala útočit na přístavní infrastrukturu na jihu Ukrajiny.

Kyjev následně jednostranně určil koridory pro bezpečnou plavbu nákladních plavidel a podle DPA s pomocí protilodních střel a námořních dronů v Černém moři úspěšně drží na uzdě lodě ruského námořnictva.

Objemy ukrajinského vývozu jsou však stále hluboko pod bilancemi z let před ruskou invazí. V roce 2021 lodě přes ukrajinské námořní přístavy dohromady vyvezly přes 100 milionů tun zboží. Rusko navíc část ukrajinského pobřeží obsadilo, zejména přístavní města Mariupol a Berďansk u Azovského moře.

(čtk)

Ilustrační foto: Twitter ukrajinského ministra dopravy Oleksandra Kubrakova

spinner