Egyptský soud povolil odplout lodi Ever Given, která blokovala Suez

Egyptský soud povolil odplout lodi Ever Given, která blokovala Suez

7.7. - Egyptský soud zrušil zadržení kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský průplav. Umožnil tak plánované středeční odplutí plavidla, na kterém se na konci minulého týdne dohodli zástupci majitelů a pojistitelů lodi se Správou Suezského průplavu (SCA). Informovala o tom agentura Reuters.

Přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech. SCA posléze obří plavidlo za to, že blokovala dopravu v průplavu, držela ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu.

SCA dříve soud informovala o tom, že se s majitelem lodi, japonskou společností Shoei Kisen, dohodla na vyrovnání, uvedl podle agentury AP soudní úředník, který si přál zůstat v anonymitě. Podrobnosti ohledně vyrovnání úřad nezveřejnil.

Správa původně požadovala odškodné 916 milionů USD (19,7 miliardy Kč) na pokrytí záchranných prací, poškození pověsti a ušlých příjmů. Požadavek později snížila na 550 milionů USD. Kromě peněz má Suezský kanál dostat i remorkér.

Ever Given, která je podle Reuters jednou z největší kontejnerových lodí na světě, vyprovodí ze Suezu po slavnostním ceremoniálu dva remorkéry a dva vysoce postavení průvodci , uvádí místní zdroje.

(čtk)

Foto: Suez Canal Authority

spinner