​Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné plavbě

​Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné plavbě

28.5. - Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné námořní plavbě v této oblasti. Řekl to včera podle agentury Reuters čínský ministr zahraničí Wang I při setkání se svým jemenským protějškem v Pekingu. Šéf čínské diplomacie podle tiskového prohlášení ministerstva také uvedl, že Čína je připravena nadále hrát v této záležitosti konstruktivní roli.

Na nákladní lodě v oblasti Rudého moře i Adenského zálivu útočí už od listopadu jemenští povstalci Húsíové, kteří tak dle svých slov činí v solidaritě s Palestinci ve válce proti Izraeli v Pásmu Gazy. Šíitští rebelové tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou Spojené státy, terčem jejich raket a dronů se však opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.

Útoky významně narušily světovou lodní přepravu a přinutily řadu společností, aby posílaly svá plavidla delší a dražší trasou kolem jižní Afriky.

Jemen se už od roku 2015 zmítá v občanské válce, v níž proti sobě bojují mimo jiné Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vládní vojska, kterým pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Húsíové kontrolují rozsáhlé oblasti na severu a západě země podél pobřeží Rudého moře a ovládají metropoli Saná. Konflikt, do něhož jsou zapojeny i další ozbrojené radikální skupiny, podle OSN způsobil jednu z nejhorších humanitární krizí na světě.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay 
spinner