Bohumínská Drátovna dodá lana pro remorkéry v Suezském průplavu

Bohumínská Drátovna dodá lana pro remorkéry v Suezském průplavu

25.8. - Společnost ŽDB Drátovna z Bohumína na Karvinsku začala dodávat ocelová lana pro remorkéry v Suezském průplavu. Lodě s výkonným motorem a poměrně malou vlastní tonáží se používají zejména k tažení nebo tlačení vysokotonážních lodí. Řekla to dnes mluvčí firmy Petra Macková Jurásková.

"Provoz Lanárna postupně do konce září dodá belgické firmě Eurocable sedm šestipramenných lan s drátěnou duší o délkách 600 až 1200 metrů. Hodnota zakázky dosáhla téměř pěti milionů korun," řekla mluvčí. Lana mají průměr v rozmezí 52 až 74 milimetrů a celková hmotnost sedmi lan dosáhne 90 tun.

"Získání zakázky lze právem považovat za triumf, neboť jsme uspěli v silné konkurenci zejména korejských výrobců lan. V naší republice jsme dokonce jediní, kdo umí lano takových průměrů vyrobit," řekl vedoucí prodeje provozu Lanárna Jiří Foltyn.

ŽDB Drátovna je dceřinou firmou Třineckých železáren. Zaměstnanci lanárny v minulosti vyrobili několik speciálních lan pro evropská horská střediska, například v roce 2020 dodali speciální tažné lano pro lanovku ze Skalnatého plesa na Lomnický štít nebo loni dodali lano pro novou lanovku v areálu Červenohorského sedla v Jeseníkách.

Provoz Lanárny byl založen v roce 1951 za účelem výroby těžních lan pro blízké doly. Vzhledem k postupnému útlumu těžby v České republice a rozšíření strojního zařízení se postupně začal více orientovat i na speciální jeřábová lana, lana pro lanovky a vleky, rybářská lana a lana pro všeobecné použití. Aktuálně se roční výroba pohybuje okolo 6000 tun, více než 95 produkce firma exportuje nejčastěji do Německa, zemí Beneluxu, Polska a Velké Británie. Lana dodává také do USA, Číny, Singapuru, Maroka nebo Spojených Arabských Emirátů.

ŽDB Drátovna má přibližně 1000 zaměstnanců. Hlavní výrobkové portfolio firmy tvoří tažený drát, žíhaný drát, ocelová lana, ocelové kordy, pružiny a kovové tkaniny.

(čtk)

Foto: ŽDB Drátovna

spinner