Zájem Čechů o létání loni na Ruzyni vzrostl o 33 procent oproti roku 2019

Zájem Čechů o létání loni na Ruzyni vzrostl o 33 procent oproti roku 2019

24.1. - Zájem českých turistů o cestování leteckou dopravou na Letišti Praha loni vzrostl o 33 procent oproti předcovidovému roku 2019. Loni do zahraničí z pražského letiště cestovalo více 3,3 milionu českých turistů, meziročně o téměř půl milion více. V roce 2019 to bylo 2,5 milionu českých cestovatelů. Růst počtu přepravených cestujících v řádu milionů v tomto roce letiště neočekává, cílí na 15,5 milionu pasažérů. Novinářům to včera řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos při příležitosti dokončení nových gastro zón letiště. Na pražském letišti je provozuje společnost Lagardere Travel Retail.

Letišti podle Jiřího Pose k většímu růstu chybí dálkové lety. "U standardu služeb na letišti už se blížíme tomu, co bylo před covidem," řekl. Letiště má podle něj v plánu rozšiřovat nabídku služeb pro cestující, zejména občerstvení. Otevření nové gastro zóny je podle něj součástí dlouhodobé strategie v oblasti podpory neleteckého obchodu. "Tou je zejména uspokojování poptávky cestujících, rozšiřování nabídky o nové a zajímavé koncepty a poskytnutí zákazníkům příjemného zážitku a komfortu před jejich odletem," uvedl.

V nové zóně si cestující mohou vybrat ze 14 nových bister, barů, restaurací a dalších gastro provozoven. Nově se otevírá například fresh bistro Natoo, italský bar a restaurace Bottega Prosecco Bar & Restaurant. České firmy zastupuje Bageterie Boulevard, která nově nabízí roznos jídla přímo k odletovým bránám. "Jako ryze česká společnost jsme působení na našem největším letišti plánovali dlouhodobě," řekl zakladatel a ředitel Bageterie Boulevard Petr Cichoň a dodal, že by se podle něj na českém letišti měly prezentovat zejména úspěšné české koncepty.

Pražské letiště tak nově nabízí 85 prodejen, z toho 36 zaměřených na gastronomii. Letos také plánuje otevřít novou průchozí bezcelní zónu přímo za bezpečnostní kontrolou na druhém terminálu.

Z pražského Letiště Václava Havla loni odcestovalo 13,8 milionu cestujících. Meziročně se počet odbavených cestujících zvýšil o 29 procent, a dostal se tak na 78 procent počtu odbavených cestujících v roce 2019 před pandemií. Z pražského letiště se loni létalo do 167 destinací, kam směřovalo 69 dopravců. Letiště loni také nabídlo více než 30 nových či obnovených linek. V rekordním roce 2019 letiště nabízelo lety do 190 destinací. V letošním roce chce ruzyňské letiště zařadit do nabídky více než 170 destinací. Na více než 30 spojeních plánuje také navýšení frekvencí.

(čtk)

Foto: Letiště Praha - Bottega Prosecco Bar & Restaurant

spinner