Z Pardubic by se mohlo létat do ruské Kalugy

Z Pardubic by se mohlo létat do ruské Kalugy

26.8. - Pardubické letiště by mohlo navázat přímé letecké spojení s mezinárodním letištěm v Kaluze v Rusku. Linku by zřejmě bylo nutné zpočátku dotovat. Ruská strana má o spojení zájem, uvedl minulý týden v tiskové zprávě Tomáš Drechsler z kanceláře pardubického hejtmana.

„Obě města mají společné to, že se nacházejí nedaleko hlavního města země s dobrou dopravní dostupností jak po železnici, tak po silnici. To je také velkým benefitem Kalugy oproti velkým letištím v Moskvě, která jsou vzhledem k dopravní situaci v ruském hlavním městě často špatně dostupná,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který se jednání v Rusku účastnil společně se zástupci Pardubic a společnosti East Bohemian Airport (EBA), která pardubické letiště provozuje.

EBA společně s kalužskými kolegy podle dohody vypracuje návrh možné spolupráce včetně finančního modelu. Zároveň se bude hledat dopravce, který by linku provozoval. „Ruská strana se zavázala, že je připravena na počátku spojení vynaložit dvojnásobnou finanční částku než akcionáři letiště EBA. My jsme připraveni, pakliže nalezneme dopravce a finanční model bude rozumný, podpořit tuto linku v jejím počátku z krajského rozpočtu,“ uvedl Martin Netolický.

Ve dvou průmyslových zónách v okolí Kalugy mají své závody společnosti jako Samsung, L'Oréal nebo Škoda Auto. Velký zájem o spojení by předběžně měli například čeští zaměstnanci koncernu Volkswagen v Kaluze, ale také ruští turisté, kterým mnohdy cesta z Kalužské oblasti na moskevské letiště Šeremeťjevo trvá i kolem pěti hodin.

Kalužské letiště získalo mezinárodní status v roce 2015. V příštím roce chce dosáhnout 250 tisíc cestujících a v roce 2030 půl milionu. Kromě vnitrostátních letů se odsud vypravují lety například do Turecka či středoasijských postsovětských republik.

Pardubické letiště loni odbavilo 147 tisíc cestujících, letos klesne počet pasažérů odhadem na 90 tisíc. Do poklesu se promítne od července zrušená linka společnosti Ryanair do Londýna, do španělského Alicante létá irská společnost dál. Letos v létě letiště nabízí prostřednictvím dopravců lety do přímořských oblastí Bulharska, Černé Hory a Turecka. Od zimního letového řádu zavádí nízkonákladová letecká společnost SkyUp novou linku z Pardubic do Kyjeva.

Společnost EBA vlastní město Pardubice, které drží dvě třetiny akcií, třetinu podílu má Pardubický kraj. EBA se v minulých letech hodně zadlužila, na přelomu let 2017 a 2018 dokončila nový terminál. Stál 266 milionů Kč. Loni firma skončila ve ztrátě 15 milionů Kč, letos očekává obdobný záporný hospodářský výsledek.

(čtk)

spinner