V Ghaně budou pokutovat aerolinky za neočkované cestující

V Ghaně budou pokutovat aerolinky za neočkované cestující

14.12. - Provozovatel hlavního mezinárodního letiště v Ghaně uloží leteckým společnostem pokutu 3500 USD (asi 79 000 Kč) za každého cestujícího, který nemá dokončené očkování proti nemoci covid-19 nebo kterému vyjde po příletu pozitivní test na koronavirus. Jedná se o nejnovější opatření přijaté zemí, která má jedny z nejpřísnějších omezení v regionu, uvedla agentura AP.

Letecké společnosti budou muset uhradit stejně vysokou pokutu i za cestující, kteří před nástupem do letadla na Kotokově mezinárodním letišti nevyplní formulář zdravotního prohlášení, oznámila dnes státní společnost Ghana Airport Company.

Úřady povolí vstup do země Ghaňanům, kteří nesplní patřičné požadavky, ale budou muset podstoupit 14denní karanténu. Cizincům mohou vstup do země odepřít.

Opatření, která vejdou v platnost v úterý, přicházejí den poté, co Ghana začala vyžadovat, aby všichni cestující starší 18 let předložili doklad o úplném očkování proti covidu-19.

Zdravotní úřady nedávno oznámily, že přibližně 60 procent všech nových případů zaznamenaných během posledních dvou týdnů v Ghaně pocházelo z letiště.

V Ghaně jsou opatření proti covidu-19 jedny z nejpřísnějších v Africe, kde se očkování zavádí pomalu kvůli nedostatečným dodávkám a logistickým problémům. Přicházejí v době, kdy existují obavy, že nová varianta omikron se bude šířit rychleji než ty předchozí

Ghana, kde žije přibližně 31 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenala 132 00 potvrzených případů a 1243 úmrtí. V zemi obdrželo očkování proti covidu-19 asi pět procent populace.

(čtk)

Foto: Ghana Airports Company

spinner