​V Číně se po téměř čtyřleté přestávce obnovil provoz letadel Boeing 737 MAX

​V Číně se po téměř čtyřleté přestávce obnovil provoz letadel Boeing 737 MAX

15.1. - V Číně se po téměř čtyřleté přestávce vrátil do komerčního provozu letoun 737 MAX od americké společnosti. Největší čínské aerolinky China Southern Airlines tento stroj nasadily na let z Kantonu do Čeng-čou. Provoz letadel 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Koncem roku 2020 se provoz těchto letadel ve světě začal obnovovat, čínské aerolinky ale až dosud tyto letouny nepoužívaly.

Před přerušením provozu měly čínské aerolinky podle údajů společnosti Cirium celkem 97 letadel 737 MAX. Boeing loni v říjnu uvedl, že ve Spojených státech čeká na dodání čínským aerolinkám dalších 138 letadel. Dodal také, že začal tyto letouny nabízet jiným zákazníkům.

Čína je posledním velkým trhem, kde se letoun 737 MAX vrátil do provozu. Podle analytika Jasona Gurského ze společnosti Citi je obnovení provozu prvním krokem k normalizaci aktivit společnosti Boeing v Číně a mohlo by jí otevřít dveře k novým dodávkám letadel, uvedla agentura Reuters.

Čína je pro leteckou dopravu druhým největším trhem na světě, loni však poptávku po letecké dopravě v Číně brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru. Nyní se poptávka díky uvolnění koronavirových restrikcí zotavuje.

Boeing loni dodal do Číny pouze osm letadel. Výrazně tak zaostal za klíčovým evropským konkurentem Boeing, který do Číny dodal více než 100 letounů.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner