V Česku je šest mezinárodních veřejných letišť, včetně neveřejných jich je 19

V Česku je šest mezinárodních veřejných letišť, včetně neveřejných jich je 19

2.8. - V ČR je podle ministerstva dopravy v současnosti 90 civilních letišť. Ta se dělí podle vybavení, provozních podmínek a základního určení na vnitrostátní a mezinárodní. Mezinárodní letiště jsou celní letiště určená a vybavená k uskutečňování jak vnitrostátních letů a letů, při nichž není překročena vnější hranice, tak i letů, při nichž je vnější hranice překročena. Podle charakteru se civilní letiště ještě rozdělují na veřejná, která přijímají v mezích své technické a provozní způsobilosti všechna letadla, a neveřejná, která přijímají letadla pouze na základě předchozí dohody provozovatele nebo velitele letadla s provozovatelem letiště. K neveřejným letištím dnes přibylo třinácté v Českých Budějovicích.  

Přehled veřejných letišť v ČR se statusem civilních mezinárodních letišť:

Letiště Václava Havla, Praha - Ruzyně

- V minulém roce letiště odbavilo 10,7 milionu cestujících, což však bylo stále pod úrovní čísel z roku 2019. Tehdy pražské letiště odbavilo 17,8 milionu pasažérů. Za prvních pět měsíců letošního roku 4,4 milionu cestujících, meziročně asi o 1,3 milionu více.

- Letos se z pražského letiště létá do 152 destinací, což je o pět více než loni, linky obstarává 65 dopravců. V roce 2019 z Prahy létalo 190 přímých linek.

Letiště Brno - Tuřany

- Letiště loni odbavilo přes 471 000 cestujících na pravidelných a charterových linkách. Nejvíce odbavených cestujících v historii zaznamenalo v roce 2011, a to téměř 558 000.

- Letiště nabízí pravidelné celoroční linky do Londýna (Stansted) a do italského Bergama. Nabízí i řadu sezonních destinací, například v Řecku, Španělsku, Egyptě či na Kapverdách.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

- Letiště loni odbavilo 286 393 cestujících, což bylo o 148 835 lidí více než předloni. Nárůst představoval 108 procent. Oproti poslednímu předpandemickému roku 2019 bylo cestujících méně o 11 procent.

- Letiště nabízí pravidelné lety do destinací v Řecku, Bulharsku, Egyptě a Turecku, také do Londýna (Stansted) a Varšavy. Stěžejní jsou charterové lety, nejoblíbenějšími destinacemi loni byly turecká Antalya, bulharský Burgas a egyptské Marsa Alam a Hurghada.

Letiště Pardubice

- Letiště loni odbavilo zhruba 83 000 cestujících, meziročně o 2000 víc. V roce 2014 prošlo terminálem rekordních 185 000 lidí.

- Letiště nabízí jedinou pravidelnou linku, a to do španělského Alicante. Charterové lety odtud míří například do Bulharska, Turecka, Řecka, Egypta, Tuniska, Španělska či Černé Hory.

Letiště Karlovy Vary

- V roce 2019 letiště odbavilo 62 343 cestujících, o rok později jen 17.234. Největší provoz byl v roce 2013, kdy letiště mělo kolem 350 000 cestujících. Loni letiště odbavilo necelých sedm tisíc lidí.

- Letos v letní sezoně letiště nabízí charterové lety do turecké Antalyi, na řecký ostrov Kréta a do bulharské Varny. O jedinou pravidelnou linku mezi Karlovými Vary a Moskvou letiště přišlo v roce 2020 kvůli protikoronavirovým opatřením. Letos se jedná o zavedení pravidelná linky do izraelského Tel Avivu.

Letiště Mnichovo Hradiště

- Podle údajů ministerstva dopravy v roce 2019 odbavilo 602 cestujících.

- Letiště slouží pro civilní provoz, momentálně nenabízí pravidelnou linku. Letos v únoru oznámila společnost Air Bohemia, že chce spolu s letištěm otevřít pravidelnou linku s lety do slovinského letoviska Portorož.

Status mezinárodní neveřejné mají v ČR letiště v Benešově, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě, Hradci Králové, Chomutově, Kunovicích, Liberci, Plzni - Líních, Praze - Letňanech, Přerově, Roudnici nad Labem, Vodochodech u Prahy a Vysokém Mýtě.

(čtk)

Ilustrační foto: Jihočeské letiště České Budějovice

spinner