​Švýcarsko obnovilo od půlnoci kontroly se všemi schengenskými státy

​Švýcarsko obnovilo od půlnoci kontroly se všemi schengenskými státy

26.3. - Od půlnoci ze včerejška na dnešek začalo Švýcarsko provádět pasové kontroly se všemi zeměmi schengenského prostoru. Oznámila švýcarská vláda, která toto opatření označila za další krok v ochraně švýcarských občanů před nákazou koronaviru. Alpská konfederace již minulý týden zavedla kontroly na pozemních hranicích s Itálií, Francií, Německem a Rakouskem, včera ohlášené zpřísnění se tak bude týkat letecké dopravy, která je již ale kvůli koronaviru značně omezena.

Od minulého týdne musejí přes hraniční kontrolu i občané Španělska, které je součástí schengenu, a také všech dalších zemí, i když z evropského prostoru bez vnitřních hranic do Švýcarska cestují. Nově se kontroly budou týkat obyvatel všech zemí s výjimkou Lichtenštejnska, které je se Švýcarskem hospodářsky i politicky svázáno měnovou a celní unií.

Švýcarská vláda rovněž rozhodla omezit vývoz ochranného zdravotnického materiálu mimo Evropskou unii a Evropský hospodářský prostor. Nově pro takový export bude vyžadován souhlas úřadů.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner