​Saúdská Arábie by mohla převzít většinovou kontrolu nad letištěm Heathrow

​Saúdská Arábie by mohla převzít většinovou kontrolu nad letištěm Heathrow

11.12. - Saúdská Arábie by mohla převzít efektivní většinovou kontrolu nad hlavním britským letištěm Heathrow v Londýně. Saúdskoarabský Veřejný investiční fond (PIF) díky spolupráci s francouzskou investiční společností Ardian získal kontrolu nad 25 procenty holdingové firmy FGP TopCo, která je mateřským podnikem provozovatele. Prodej svých podílů zvažují i další investoři, napsal britský nedělník The Sunday Times.

Saúdskoarabský státní fond PIF získal 25procentní podíl společně s Ardianem od španělské infrastrukturní společnosti Ferrovial. Ta byla hlavním podílníkem letiště 17 let. Za celý čtvrtinový podíl získal Ferrovial 2,37 miliardy liber (67,4 miliardy Kč). Saúdskoarabský fond do Ardianu investoval.

Ostatní investoři, mezi něž se řadí mezinárodní penzijní fondy s celkovým podílem téměř 35 procent, mají podle podmínek akcionářské smlouvy letiště právo svůj podíl prodat za stejnou cenu, která Heathrow oceňuje přibližně na 9,5 miliardy liber. "Za tuto cenu to prodáme," řekl listu The Sunday Times nejmenovaný šéf jednoho z investorů.

Mezi další zainteresované strany v holdingové společnosti FGP TopCo patří katarský fond Qatar Investment Authority, kanadský Caisse de dépôt et placement du Québec, singapurská investiční společnost GIC, dále Australian Retirement Trust, China Investment Corporation a britský fond Universities Superannuation Scheme. Podíl katarského fondu činí 20 procent, Saúdům se jej ale zdráhá prodat, napsal server The Guardian.

Letiště Heathrow je v letošním roce ve ztrátě, a to kvůli vysokému dluhu, na který má vliv razantní zvyšování nákladů na půjčky. Úřad pro civilní letectví se také rozhodl snížit poplatky za cestující, které jdou na náklady v souvislosti s provozem terminálů, odbavováním zavazadel a bezpečností.

Saúdskoarabský fond PIF je ve světě jedním z nejaktivnějších státních investičních fondů, hodnota jeho aktiv přesahuje 700 miliard dolarů (15,9 bilionu Kč). Fond profituje z ropy, jejímž je Saúdská Arábie klíčovým světovým producentem. V poslední době fond investuje do sportu, jako je fotbal a golf.

(čtk)

Ilustrační foto: Heathrow Airport

spinner