​Šanghaj se za pandemie stala nejvíce letecky propojeným městem

​Šanghaj se za pandemie stala nejvíce letecky propojeným městem

27.11. - Šanghaj za pandemie covidu-19, která otřásla také odvětvím letecké dopravy, sesadila Londýn z pozice nejvíce letecky propojeného města. Letecká propojenost britské metropole za korovavirové krize klesla o 67 procent, vyplývá z včera zveřejněných dat Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). První čtyři města nejvíce propojená z hlediska letecké dopravy jsou teď v Číně, je to Šanghaj, Peking, Kuang-čou a Čcheng-tu.

IATA uvádí, že pandemie dala sbohem stoletému vývoji leteckého propojení mezi městy. "Tato dramatická změna demonstruje rozsah, v jakém bylo propojení světa v posledních měsících nově uspořádáno," konstatoval mluvčí IATA Sebastian Mikosz.

Velká dopravní centra, jako je Londýn, New York či Tokio, se potýkají s výrazným poklesem počtu letů. "Není žádných vítězů. Někteří hráči jen zaznamenali menší škody. V krátké době zmizelo 100 let vývoje v propojování lidí a trhů," dodal Sebastian Mikosz.

Desítku nejvíce letecky propojených město opustily New York, Tokio, Bangkok, Hongkong a Soul. Aktuálně po čtveřici zmíněných čínských měst figurují Chicago, Šen-čen, Los Angeles, Londýn, Dallas a Atlanta.

Cestování letadlem v Číně se citelně zotavilo za takzvaného Zlatého týdne, což je od 1. října. Na cesty se podle vlády vydalo přes 637 milionů Číňanů, tedy přes 45 procent populace. Peking postupně otevírá cestovní koridory a s řadou zemí, například s Japonskem a Singapurem, jedná o cestovním styku bez karantény, napsal zpravodajský server BBC.

Zbytku Asie se ale za pandemie v letecké dopravě tolik nedařilo. Například Hongkongu a thajské metropoli Bangkoku letecká propojenost klesla o 81 procent.

Pomocí indexu letecké propojenosti sdružení IATA měří, jak dobře jsou některé země propojeny s městy jiných států. Tato spojení mají zásadní vliv na obchod, turistiku a investice.

Sdružení IATA odhaduje, že v odvětví letecké dopravy je kvůli koronavirové krizi ohroženo až 46 milionů pracovních míst. Souhrnná ztráta leteckých společností za letošní a příští rok dosáhne podle aktualizované předpovědi sdružení 157 miliard USD (3,4 bilionu Kč).

Za posledních 20 let se počet letecky přímo spojených měst více než zdvojnásobil. Cena leteckého cestování se přitom výrazně snížila.

(čtk)

Foto: Shanghai Pudong Airport

spinner