​Ruslan podruhé přivezl do Pardubic zdravotnický materiál z Číny

​Ruslan podruhé přivezl do Pardubic zdravotnický materiál z Číny

25.3. - Na pardubickém letišti dnes podruhé přistál velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny, který je určený pro zvládání epidemie koronaviru. Vykládku Ruslanu organizuje armáda. Ochranné prostředky budou hned převezeny do centrálních skladů. Z čínského Šen-čenu letadlo odstartovalo v úterý ráno. Prvních více než 100 tun roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího zdravotnického materiálu Ruslan přivezl do Pardubic v noci ze soboty na neděli.

Do leteckého mostu, který zajišťuje dodávky ochranných zdravotních pomůcek ze zahraničí, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006. Dnes rovněž přiletí z Hanoje zásilka 250 000 respirátorů letadlem vietnamské aerolinky Bamboo Airways. V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek. Zatím stát za jejich nákup v zahraničí vynaložil tři miliardy korun.

V Česku bylo v úterý asi 1400 případů nákazy novým typem koronaviru. Zemřeli tři lidé. Oficiálně se z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem vyléčilo v ČR zatím deset nakažených.

(čtk)

Foto: Ministerstvo obrany

spinner