​Ruský stát a banka VTB prý koupí nové akcie Aeroflotu

​Ruský stát a banka VTB prý koupí nové akcie Aeroflotu

19.6. - Rusko chystá pomoc letecké společnosti Aeroflot. Vláda, státem kontrolovaná banka VTB a státní investiční fond RDIF mají koupit podíl v nové emisi akcií aerolinek, postižených opatřeními kvůli pandemii covidu-19. Informovala o tom tento týden agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje. Podle jednoho z nich Aeroflot vydá akcie v hodnotě 80 miliard RUB (27,2 miliardy Kč). Ruské vlajkové aerolinky plán nepotvrdily.

Rusko se podle jednoho ze zdrojů drží vzoru záchrany německé Lufthansy. Německá vláda má za balík pomoci devět miliard EUR (239 miliard Kč) získat pětinový podíl v této největší evropské letecké společnosti.

Plán Moskvy počítá s tím, že stát koupí v nově vydaných akciích podíl za 50 miliard RUB, zatímco banka VTB a fond RDIF každý podíl za 15 miliard RUB. Oba zdroje agentury Reuters uvedly, že banka VTB plánuje akcie Aeroflotu později prodat.

Mluvčí RDIF uvedl, že fond spolu s některými mezinárodními partnery zvažuje investici do Aeroflotu. "Žádnou takovou informaci nemáme," odpověděl představitel Aeroflotu agentuře Reuters na žádost o komentář. Mluvčí vlády a banka VTB na žádost o komentář nereagovali.

Nyní ruský stát ovládá 51,2 procenta Aeroflotu. Do skupiny Aeroflot Group patří vedle aerolinek Aeroflot letecké společnosti Rossiya, Aurora a nízkorozpočtová Pobeda. Skupina pokrývá téměř polovinu ruského trhu.

(čtk)

Foto: Aeroflot

spinner