Rusko zruší zákaz letů do 52 přátelských zemí, který zavedlo kvůli koronaviru

Rusko zruší zákaz letů do 52 přátelských zemí, který zavedlo kvůli koronaviru

5.4. - Rusko od 9. dubna zruší zákaz letů do 52 přátelských zemí, který zavedlo kvůli pandemii covidu-19. S odvoláním na oznámení premiéra Michaila Mišustina o tom informovala agentura TASS. Za přátelské Rusko označuje ty země, které proti Moskvě po její invazi na Ukrajinu neuvalily sankce. Rusko zavedlo rozsáhlá omezení cestování v březnu 2020, z nichž mnohá stále platí. Moskva postupně rozšiřuje seznam zemí, které považuje za bezpečné pro leteckou dopravu.

"Od 9. dubna rušíme omezení spojená s pandemií, která platila pro naše pravidelné a charterové lety mezi Ruskem a několika dalšími zeměmi," uvedl Michail Mišustin. Poznamenal, že příslušný dokument byl podepsán dnes. Podle ruského premiéra je pandemie na ústupu, a proto je na čase rozšířit seznam destinací, které mají ruské letecké společnosti k dispozici.

Rusko obnovuje letecké spojení s 52 zeměmi, včetně Indie, Argentiny, Jihoafrické republiky, Číny a dalších "přátelských" zemí. Z evropských zemí na seznamu figurují pouze Bosna a Hercegovina, Srbsko a Turecko. Za "nikoliv přátelské" Rusko označilo mimo jiné všechny země Evropské unie.

Ruský premiér připomněl, že že dříve bylo možné létat do 15 zemí bez omezení, včetně některých států Eurasijské ekonomické unie (EES), která sdružuje Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán, dále do Mexika, Kataru a dalších zemí.

Michail Mišustin rovněž uvedl, že Rusko zruší omezení cestování přes pozemní hranici mezi Ruskem a Čínou.

Rusko v reakci na sankce, které vyvolala jeho invaze na Ukrajinu, uzavřelo svůj vzdušný prostor leteckým společnostem z 36 zemí, včetně všech 27 členů Evropské unie. Západní leasingové společnosti kvůli sankcím vypovídají ruským aerolinkám smlouvy a žádají vrácení letadel. Sankce rovněž brání ruským leteckým společnostem nakupovat letecké díly z Evropy či Spojených států, nemají k dispozici ani servis společností Airbus či Boeing.

(čtk)

Foto: Sheremetyevo International Airport

spinner