Provozní zisk Airbusu v pololetí mírně klesl, překonal ale očekávání

Provozní zisk Airbusu v pololetí mírně klesl, překonal ale očekávání

27.7. - Evropskému výrobci letadel Airbus klesl v prvním pololetí letošního roku očištěný provozní zisk (EBIT) o jedno procento na 2,62 miliardy EUR (63 miliard Kč). Výsledky však překonaly očekávání, protože firma zvýšila výrobu, aby splnila svůj roční cíl dodávek, a tržby rostly. Vyplývá to z včerejšího prohlášení Airbusu.

Analytici podle agentury Bloomberg čekali zisk 2,5 miliardy EUR. Tržby se za leden až červen zvýšily o 11 procent na 27,7 miliardy EUR. Tržby divize výroby civilních letadel a divize helikoptér stouply v každé o 16 procent. Tržby obranné divize však klesly o osm procent.

Airbus opakovaně varoval před přetrvávajícími problémy ve svém dodavatelském řetězci, které ohrožují jeho hospodaření, přestože poptávka po letadlech po odeznění pandemie nemoci covid-19 prudce roste. Firma dnes potvrdila svůj výhled na letošní rok, který počítá s růstem očištěného provozního zisku o zhruba sedm procent na šest miliard eur. Za celý rok pak plánuje dodat 720 letadel, když v pololetí dodal Airbus zákazníkům 316 letadel, o 19 více než ve stejném období loni.

Airbus v prohlášení potvrdil, že postupuje směrem ke zvýšení výroby svých nejprodávanějších letadel z rodiny A320neo do roku 2026 na 75 letadel měsíčně. Stáhl však zmínku o dříve uváděném prozatímním cíli, že do konce roku 2024 se má výroba zvýšit na 65 měsíčně. Podle zdrojů vyrábí nyní Airbus zhruba 47 úzkotrupých letounů z rodiny A320neo měsíčně, původně však chtěl do poloviny letošního roku vyrábět 55 letadel měsíčně.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner