​Prodejce letenek Kiwi.com získal na rozvoj investici 100 milionů eur

​Prodejce letenek Kiwi.com získal na rozvoj investici 100 milionů eur

23.6. - Brněnský prodejce letenek Kiwi.com získal investici 100 milionů eur (cca 2,5 miliardy Kč), kterou plánuje využít k růstu, posílení pozice na globálním trhu a rozšíření služeb zákazníkům, uvedla firma. Předchozí dva roky ji silně zasáhla pandemie covidu a extrémní omezení létání. I kvůli tomu v obou letech skončila ve ztrátě přesahující v součtu 1,3 miliardy korun. Ve ztrátě byla i v roce 2019, a to 141 milionů korun a kapitál firmy byl loni na konci roku záporný. Jméno investora firma neuvedla.

"Jedná se o globálního investora, jehož krok teď víc než kdy jindy odráží důvěru v oživení letecké dopravy i naše postavení na trhu," řekl finanční ředitel Iain Wetherall. Firma letos předpokládá, že dosáhne na tržby jako v roce 2019, což bylo přes 32 miliard korun. Nemá to být díky tomu, že letecká doprava se vrátí na úroveň tohoto roku, ale díky získání většího podílu na trhu. Loni firma utržila přes 16 miliard korun.

Na trh přišla před deseti lety a díky speciálnímu algoritmu nabízí letenky i těch společností, které spolu nespolupracují. Drtivá většina tržeb je ze zahraničních trhů.

Na základním kapitálu podniku se nyní podílí z 53 procent americký fond General Atlantic, zakladatel a spolumajitel Oliver Dlouhý si drží 22 procent. Dalších 12 procent má Jozef Kepési a deset procent Touzimsky Airlines.

(čtk)

Ilustrační foto: Letiště Praha

spinner