Počet cestujících na letišti v Dubaji loni poprvé klesl

Počet cestujících na letišti v Dubaji loni poprvé klesl

5.2. - Počet cestujících na mezinárodním letišti v Dubaji loni poprvé klesl. Dubaj si však udržela titul nejvytíženějšího letiště pro mezinárodní lety na světě. Celkem Dubai International Airport odbavilo 86,4 milionu cestujících, o 3,1 procenta méně než v předchozím roce. Přispěly k tomu dočasné uzavření jedné ze vzletových drah, krach indické společnosti Jet Airways a odstavení letadel Boeing 737 MAX z provozu. Všechny tyto problémy připravily podle odhadů letiště o 3,2 milionu cestujících, uvedl generální ředitel letiště Paul Griffiths.

Počet vzletů a přistání se snížil o 8,6 procenta na 373 261. Průměrný počet cestujících na let stoupl o 5,8 procenta na 239.

Počet cestujících byl zklamáním i předloni, kdy se čekal návrat k dvoucifernému procentnímu růstu. Místo toho se zvýšil jen o jedno procento, nejpomaleji za 15 let, připomněla agentura Reuters.

Dubaj si šestým rokem za sebou udržela pozici největšího letiště pro mezinárodní lety. Na druhém místě je londýnské letiště Heathrow, které odbavilo o šest milionů cestujících méně.

V prvním čtvrtletí bude mít na počet cestujících pravděpodobně negativní vliv epidemie nového koronaviru v Číně, která omezila cestování a způsobila rušení některých letů. Spojené arabské emiráty od dnešního dne ruší všechny lety s cestujícími do a z Číny, vyjma Pekingu.

Dubaj je oblíbenou destinací zvláště pro indické aerolinky. Svoji základnu na letišti mají aerolinky Emirates a jejich nízkonákladová sesterská společnost flydubai, která je velkým odběratelem letadel MAX.

(čtk)

Foto: Emirates

spinner