​Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranky v regionu

​Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranky v regionu

22.8. - Plzeňský hejtman i primátor požadují zachování letecké záchranné služby (LZS) v regionu. Obávají se možného přesunu do sousedního Karlovarského kraje, o němž se začalo hovořit po návštěvě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka v Karlových Varech začátkem srpna. Ministr po jednání s vedením kraje uvedl, že by LZS mohla začít fungovat v Karlovarském kraji příští rok. Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor Plzně Roman Zarzycký poslali ministrům průmyslu a zdravotnictví otevřený dopis, jehož text má k dispozici. Ministerstva i vláda stále deklarují, že LZS z Plzeňského kraje neodejde.

LZS, provozovaná Armádou ČR, funguje desítky let na záložním vojenském letišti Líně u Plzně, kde zvažuje automobilka Volkswagen vybudování továrny na baterie do elektroaut za 120 miliard korun. Stát, jenž tzv. gigafacory podporuje, tam chce vybudovat strategický podnikatelský park. Vláda loni v červenci stanovila klíčové stavby v lokalitě a je připravena na ně dát devět miliard korun. Hejtman i primátor připomněli, že už tehdy v usnesení deklarovala, že v Líních zůstane armádní LZS a bude zachována infrastruktura pro její provoz. Pokud by se VW rozhodla stavět v Líních, současné sídlo LZS se bude muset přesunout, ale zatím není přesně dané kam.

Karlovarský kraj LZS nemá a vrtulníky záchranářů tam teď létají právě z Plzeňského a Ústeckého kraje. Válek v Karlových Varech uvedl, že LZS by měla od příštího roku sídlo na karlovarském letišti a provozovala by ji zřejmě armáda. "Probíhá velmi rychle příprava, kterou organizuje kraj a pan hejtman," řekl 9. srpna Válek. Kromě Karlovarského kraje chybí letecké záchranky také ve Zlínském a Pardubickém kraji.

Plzeňský hejtman i primátor považují zachování LZS v Plzeňském kraji za nezbytné. "Armádní letecká záchranná služba funguje v nepřetržitém provozu a společně s Fakultní nemocnicí Plzeň je nedílnou součástí záchranného systému kraje. Její největší devizou je nepřetržitý provoz. Tím se zásadně liší od obdobných služeb neprovozovaných armádou na území ČR," uvedli v dopise.

Vyzvali ministry, aby odpověděli na otázky kdo bude v dalších letech provozovat LZS v Plzeňském kraji, zda bude fungovat nepřetržitě, tedy v denních i nočních hodinách, a kam bude přemístěna z letiště v Líních, pokud o tom stát v souvislosti se stavbou gigafactory uvažuje. Hejtman s primátorem dodali, že učiní všechny kroky k tomu, aby byla armádní LZS v Plzeňském kraji zachována. "Její možné přesunutí považujeme za nesystémové a v rámci záchranného systému za zcela zbytečné hazardování s životy našich občanů," dodali.

(čtk)

Ilustrační foto: LZS Plzeň

spinner