Pardubickému letišti meziročně klesly počty pasažérů

Pardubickému letišti meziročně klesly počty pasažérů

7.1. - Pardubické civilní letiště loni odbavilo 102 045 cestujících, což je skoro o třetinu méně než předloni. V roce 2018 mělo 147 000 pasažérů. Do zhoršených výsledků se mimo jiné promítly zrušené lety do Londýna, uvedla společnost East Bohemian Airport (EBA), která letiště provozuje.

Loni v dubnu irský Ryanair zrušil lety do Londýna a SmartWings lety do bulharského Burgasu, na Krétu, Rhodos nebo do turecké Antalye. Reagovaly na kauzu kolem letadel Boeing 737 MAX. Letouny 737 MAX dopravci na celém světě na jaře odstavili po tragických nehodách těchto letadel, způsobených chybným software.

Naopak v říjnu začala z Pardubic létat linka do Kyjeva, kterou zajišťuje ukrajinská nízkonákladová společnost SkyUp. Ukrajinský dopravce nabízí čtyři lety týdně. Podle vedení letiště může být linka oslovit cestovatele, kteří chtějí vidět Ukrajinu, zároveň je letiště v Kyjevě výchozím bodem dál na Střední východ a do Asie.

"Jsme rádi, že se podařilo otevřít nové přímé spojení s evropskou metropolí a otevřít tak dál cestujícím brány do celého světa," uvedla ředitelka EBA Hana Šmejkalová.

Pardubické letiště třetinu pasažérů přepraví lety na linkách do Ruska a na Ukrajinu, třetina lidí létá chartery do dovolenkových zemí a třetina letů připadá na společnost Ryanair do Alicante.

Společnost EBA vlastní ze dvou třetin město Pardubice, ze třetiny kraj. Předloni EBA skončila ve ztrátě 15,9 milionu korun. Od roku 2018 odbavuje letiště cestující z nového terminálu, který stál 266 milionů korun. Loni akcionáři rozhodli o zvýšení základního kapitálu firmy o 41,2 milionu korun. Peníze má EBA použít na investice a na posílení likvidity společnosti.

(čtk)

Foto: Letiště Pardubice

spinner