Pardubické letiště nejspíš odbaví za rok asi 100 000 cestujících

Pardubické letiště nejspíš odbaví za rok asi 100 000 cestujících

7.8. - Pardubické letiště by letos mohlo odbavit až 100 000 cestujících. Číslo bude nejspíš vyšší než loni, a to přesto, že bylo kvůli údržbě letové dráhy tři měsíce zavřené. Zatím nejlepším obdobím byl červenec, kdy podle měsíčních statistik na dovolenou odletělo nejvíc lidí v historii letiště. ČTK to řekla marketingová manažerka společnosti East Bohemian Airport Mária Ministrová.

Letištní odstávka trvala od 15. února do 15. května, kdy se armáda věnovala údržbě letové dráhy. Následovalo zahájení sezony pravidelnou linkou do španělského Alicante. Jde o oblíbený spoj, který irský Ryanair provozuje v Pardubicích od roku 2020. "V letošním roce jsme po dlouhých jednáních rozšířili spolupráci se společnosti Ryanair a nově by se mělo létat do Alicante po celý rok. S cestovními kancelářemi jsme rozšířili nabídku o nové destinace," řekla Mária Ministrová.

Z Pardubic se letos létá do 13 destinací, Řecka, Tuniska, Bulharska a Španělska. Od letoška mohou lidé z Pardubic odletět na Mallorcu, Djerbu, či řecké ostrovy Kos a Korfu. K tomu cestovní kanceláře zvýšily počet letů do už dříve nabízených letovisek.

"Kromě společnosti Smartwings a Ryanair vstoupil 2. srpna na dráhu letiště nový turecký nízkonákladový dopravce Corendon Airlines. Tento dopravce přepravuje cestující do turecké Antalye jednou týdně. S dopravcem budeme jednat i o další spolupráci," řekla Mária Ministrová.

Aktuálně je na letišti 25 letů týdně. Nejvíc cestujících bylo v červenci, 35 897, což je nejvíc od vzniku mezinárodního civilního letiště v roce 1994. K 1. srpnu letiště odbavilo 55 997 lidí. Za rok očekává atakování hranice 100 000 přepravených osob. Loni jich bylo za celý rok necelých 83 000, uvedla Mária Ministrová.

Příští rok chce letiště podle ní nabídnout víc charterových letů a zvýšit i počet rotací. "Počet letů za týden by měl stoupnout z 25 na 40 až 50, což znamená každý den až sedm letadel denně. Připravujeme i nové linky," řekla Mária Ministrová.

Letiště provozuje firma East Bohemian Airport (EBA), ze dvou třetin ji vlastní město Pardubice, z jedné třetiny kraj. Město nedávno nabídlo hejtmanství, aby obě samosprávy měly stejný podíl.

Letiště je dlouhodobě ztrátové. Oba vlastníci do společnosti EBA postupně vložili kolem 700 milionů korun, aby ji udržely při životě. V roce 2021 firma vykázala ztrátu 27 milionů korun, vloni více než 30 milionů korun. Nový terminál asi za čtvrt miliardy korun má letiště od roku 2018, investici splácí.

(čtk)

Foto: East Bohemian Airport

spinner