​Obchvat jihočeského Lišova za miliardu se začne stavět po Novém roce

​Obchvat jihočeského Lišova za miliardu se začne stavět po Novém roce

5.11. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepíše ještě letos smlouvu s firmou, která postaví obchvat jihočeského Lišova. Do výběrového řízení se do konce srpna přihlásilo osm uchazečů. Nejnižší nabídku za 963,9 milionu Kč bez DPH podala společnost M – Silnice. Je to 76,5 procenta předpokládané ceny. ŘSD ještě požádalo firmu kvůli inflaci, aby doložila doklady, že cenu dodrží. Stavět začne ŘSD na přelomu ledna a února. V tiskové zprávě o tom informoval Adam Koloušek z českobudějovické pobočky ŘSD.

S ohledem na zdražování stavebních materiálů, energií, ale i kvůli vysoké inflaci požádali silničáři firmu M – Silnice, aby doložila kalkulaci. Musí prokázat, že bude možné obchvat postavit za uvedenou cenu. Nyní ŘSD dál prověřuje nabídky jednotlivých uchazečů výběrového řízení. "Samotnou smlouvu se zhotovitelem stavby plánuje ŘSD po prověření všech potřebných dokumentů podepsat ještě do konce roku, aby bylo možné zahájit stavbu na přelomu ledna a února 2023," uvedl Koloušek.

Předpokládané náklady na obchvat dlouhý 9,5 kilometru byly podle silničářů 1,25 miliardy korun bez daně. Obchvat povede po silnici I/34, která spojuje České Budějovice s Jindřichovým Hradcem. Odvede dopravu z Lišova a také z vedlejších Štěpánovic. Řidiči by tak na cestě z Českých Budějovic do Třeboně neměli projíždět žádnou obcí. ŘSD předpokládá, že obchvat bude v provozu od roku 2024. Zahrne devět mostů dlouhých dohromady 232 metrů i jednu mimoúrovňovou křižovatku. Na stejné silnici I/34 zahájilo ŘSD loni v srpnu práce na obchvatu Dolní Lhoty na Jindřichohradecku.

(čtk)

Foto: LAN

spinner