​Novým berlínským letištěm prošlo v říjnu rekordních 2,1 milionu lidí

​Novým berlínským letištěm prošlo v říjnu rekordních 2,1 milionu lidí

9.11. - Novým berlínským letištěm Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, prošlo v říjnu 2,1 milionu cestujících. To je rekord od konce roku 2020, kdy byl tento vzdušný přístav pro obsluhu metropole otevřen. Nynější bilance nicméně i tak o více než milion cestujících zaostává proti předpandemickému říjnu 2019, kdy Berlín spoléhal na letiště Tegel a Schönefeld. Ta jsou už nyní uzavřená.

"Mnoho lidí využilo podzimních prázdnin, aby se ještě jednou vydali za sluncem," řekla o říjnovém rekordu šéfka letiště Aletta von Massenbachová. Poznamenala, že k hladkému odbavování během dvoutýdenních podzimních prázdnin, které v Berlíně a Braniborsku skončily v neděli 6. listopadu, přispěla optimalizace provozu v obou terminálech. "Velmi často a s oblibou cestující využívali i digitální nabídky samoodbavení či rezervace časového okna pro bezpečnostní kontrolu," dodala.

Letos v říjnu tak letiště odbavilo 2,1 milionu cestujících, což bylo o 30 000 více než v září a o 170 000 více než srpnu. Loni v říjnu letištěm prošlo 1,7 milionu pasažérů, o rok dříve pak přes ještě fungující letiště Tegel a Schönefeld 3,2 milionu lidí.

Letiště Willyho Brandta, které nahradilo vzdušné přístavy Tegel a Schönefeld od listopadu 2020, se tak stále potýká s poklesem počtu cestujících proti době před pandemií nemoci covid-19. Situace se ale rychle zlepšuje. Ještě na jaře počítalo pro letošní rok letiště se 17 miliony cestujícími, tohoto počtu ale už takřka dosáhlo ke konci října. Na úroveň dopravy z roku 2019, kdy Tegel a Schönefeld odbavily 35,6 milionu lidí, by se letiště Willyho Brandta podle von Massenbachové mohl dostat do roku 2026.

(čtk)

Foto: Flughafen Berlin Brandenburg

spinner