Nové letecké linky z Brna začnou létat až v dubnu

Nové letecké linky z Brna začnou létat až v dubnu

5.2. - Nové letecké spojení Brna a pěti evropských měst, které bude zajišťovat rumunský dopravce Blue Air, se zpozdí o několik týdnů. Původně se počítalo s tím, že letadla vzlétnou již koncem března s platností letního letového řádu, nyní se předpokládá, že to bude až v dubnu. Oznámil to náměstek hejtmana Roman Hanák. Jihomoravský kraj společně s dopravcem založil společnost Blue Air Moravia Transportation.

Důvodem zdržení je pomalejší jednání s Rumuny. „Celá firma se kolem přelomu roku soustředila na dotažení nákupu 17 nových letadel a teprve poté se zase rozběhla jednání. Nyní se předpokládá, že skončí tak, že se do poloviny února podepíše smlouva a pak bude možné začít prodávat letenky,“ uvedl Roman Hanák.

Kraj bude mít v nové firmě podíl 35 procent, část bude mít Brno, většinu však bude vlastnit rumunský dopravce. Kraj chce letos na podporu leteckých linek dát 60 milionů Kč. Lidé se díky nim dostanou z Brna třikrát týdně do Milána a Bruselu, další linky poletí dvakrát týdně do Říma, Barcelony a Lvova.

Plán kalkuluje s tím, že linky přepraví ročně kolem 130 tisíc cestujících, v letadle má být přes 120 míst. Nyní létají z Brna jen dvě pravidelné linky, a to do Londýna a do Mnichova. Loni letiště zastavilo propad v počtu odbavených cestujících, letištěm jich prošlo zhruba 460 tisíc, což je nejvíce z českých regionálních letišť. Brněnské letiště využívají z více než poloviny cestující charterových letů během letních dovolených. Loni skončily pravidelné linky na londýnské letiště Luton a do Eindhovenu, v minulých letech také přestala létat letadla do Moskvy.

Kraj i město si od většího počtu linek slibují větší atraktivitu regionu pro zahraniční investory i turisty.

(čtk)

Foto: Adam Lebeda / Wikimedia Commons

spinner