Nové berlínské letiště v loňském roce vykázalo ztrátu 569,1 milionu EUR

Nové berlínské letiště v loňském roce vykázalo ztrátu 569,1 milionu EUR

4.5. - Letiště Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska v loňském roce vykázalo ztrátu 569,1 milionu EUR (14 miliard Kč). Včera to při představení obchodní zprávy za rok 2021 oznámila šéfka letiště Aletta von Massenbachová. Výraznější zlepšení situace očekává letiště v letošním roce, hospodaření ale i tak kvůli dluhům a pohledávkám zůstane v červených číslech.

"Rok 2021 byl rokem číslo jedna po uvedení letiště do provozu," řekla novinářům Aletta von Massenbachová. Vzdušný přístav, který nahradil tehdejší letiště Tegel na severozápadě a Schönefeld na jihovýchodě metropole, byl po letech odkladů otevřen na podzim 2020, loňský rok tak byl prvním, ve kterém byl v provozu poprvé celý rok.

Ukazatel EBITDA, který ukazuje výsledky hospodaření před započtením úroků, daní a odpisů, v loňském roce činil minus 11,3 milionu EUR (279 milionů Kč), v letošním roce by naopak měl skončit ziskem 177,4 milionu EUR (4,4 miliardy Kč). Kvůli dluhům a pohledávkám ale vedení letiště očekává ztrátu ve výši 147 milionů EUR (3,6 miliardy Kč), což bude ale výrazně méně než loňských 569,1 milionu EUR a předloňských 1,057 miliardy EUR (26 miliard Kč).

Nové letiště se musí vypořádat nejen se závazky z minulosti, ale také s následky pandemie nemoci covid-19. Kvůli pandemii se zájem o leteckou dopravu prudce snížil a ani přes postupné oživování se stále ještě nevrátil na předkrizové hodnoty. Loni letiště odbavilo 9,95 milionu cestujících, což bylo o necelý milion více než v předchozím roce. V roce 2019, tedy před pandemií, odbavila obě tehdejší berlínská letiště Tegel a Schönefeld asi 36 milionů pasažérů. Pro letošní rok počítá letiště se 17 miliony cestujícími. Na úroveň dopravy z roku 2019 by se vzdušný přístav podle Aletta von Massenbachové mohl dostat do roku 2026.

(čtk)

Foto: Günter Wicker/Flughafen Berlin Brandenburg

spinner