​Nespokojení řídící letového provozu v Polsku odvolali záměr v práci skončit

​Nespokojení řídící letového provozu v Polsku odvolali záměr v práci skončit

29.4. - Řídící letového provozu v Polsku, kteří jsou nespokojeni s pracovními podmínkami a s výši své mzdy, odvolali úmysl v práci skončit. Podle odborů se dohodli se zástupci polské vlády, že zůstanou alespoň do 10. července, informovala agentura Reuters. Znamená to, že hromadné rušení letů, které hrozilo od neděle, je prozatím zažehnáno.

"Dosáhli jsme dohody," řekl parlamentní komisi zástupce odborů. "Musíme si uvědomit, že to není konec boje," dodal bez dalších podrobností.

Odborová organizace řídících letového provozu jednala se zástupci vlády od minulého týdne několikrát. Řídící chtějí zvýšit mzdu v průměru na 80 000 zlotých (asi 420 000 Kč) měsíčně ze současných asi 33 000 zlotých (173 000 Kč), řekl už dříve mluvčí polské vlády.

Na konci dubna měla vypršet výpovědní doba řídících, kteří se rozhodli raději odejít, než aby přijali nové pracovní podmínky. Ty podle nich ohrožují bezpečnost. Za nepřijatelné odbory považují takové návrhy, aby řídícím klesla mzda, anebo aby se jim z osmi na 12 hodin zvýšil maximální počet hodin, který budou muset na jedné směně v některých případech odpracovat. Odbory odmítly i návrh, že by řídící někdy pracovali sami.

Ve Varšavě se rozhodlo pro odchod skoro 90 procent řídících. Někteří už odešli, zbylým 136 končila výpovědní doba v sobotu. Na pracovišti by tak zůstalo jen 26 řídících, kteří by si museli rozdělit mezi sebe veškerou práci. Evropská organizace pro bezpečnost letecké navigace Eurocontrol už minulý týden v této souvislosti varovala, že od 1. května by měla Varšava jen tolik řídících letového provozu, že by byla schopna zajistit leteckou navigaci pouze 7,5 hodiny denně, a to od 9:30 do 17:00. Na tuto dobu by proto byl omezen i provoz dvou letišť ve Varšavě.

(čtk)

Foto: ULC

spinner