DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Některé firmy hlásí od ledna růst mezd

Některé firmy hlásí od ledna růst mezd

9.1, - Některé firmy působící v oblasti dopravy ohlásily nárůsty mezd svých zaměstnanců o deset procent. Základní mzdy od letošního ledna navýší například letiště Praha, které je součástí Českého Aeroholdingu, nebo dopravní společnost AWT.

Zaměstnancům letiště Praha letos kromě základních mezd o deset procent vzroste i roční příspěvek na benefity. Dohodlo se na tom vedení podniky s odborovými organizacemi v uzavřené kolektivní smlouvě. Příspěvek na benefity podle mluvčí letiště Mariky Janouškové vzroste o tisícovku na 18 tisíc Kč. S růstem mezd souvisí i stálý nábor nových pracovníků. „Situace na trhu práce není ideální, to pociťuje téměř každá firma. Naše společnost má ovšem velkou výhodu v dobrém jménu a vysokém umístění v žebříčku vyhledávaných zaměstnavatelů. Nejvíce obsazujeme provozní pozice, a to hlavně do oblasti bezpečnosti, odbavení cestujících a zavazadel a technické pozice jako například letecké mechaniky,“ uvedla Marika Janoušková.

Letiště Praha loni nabralo 850 nových pracovníků na hlavních pracovní poměr a 250 brigádníků na dohody o pracovní činnosti. Letos plánuje navýšit počet zaměstnanců o 200 až 250. Letiště zaměstnává přes 1700 pracovníků, dalších odhadovaných více než 14 tisíc lidí zaměstnávají firmy působící na letišti či navázané na jeho provoz.

Na zvýšení tarifních mezd od letošního ledna o 10 procent oproti jejich výši v roce 2017 se dohodlo v kolektivní smlouvě i vedení společnosti AWT a odborové organizace. Firma na zvýšení tarifních mezd a další změny uvedené v dodatku kolektivní smlouvy poskytne celkem více než 45 milionů Kč a tento finanční objem byl podle návrhu odborové organizace rozdělen do jednotlivých mzdových oblastí, příspěvků a odměn. Vedle tarifních mezd se zvýšení dotklo i příplatku za práci v noci, odměn za pracovní pohotovost nebo příspěvku na dětskou rekreaci.

K pokrytí rostoucí provozní potřeby hledá AWT v současné době další zaměstnance, například strojvedoucí, vlakvedoucí, vozmistry, vedoucí posunu, posunovače či řidiče.

(mna, čtk)

spinner