​Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 180 tisíc korun pro Řízení letového provozu

​Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 180 tisíc korun pro Řízení letového provozu

10.2. - Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 180 000 korun pro Řízení letového provozu České republiky (ŘLP) od antimonopolního úřadu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) sankci v roce 2020 vyměřil kvůli chybnému zadání čtyř veřejných zakázek ŘLP. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách soudu.

Úřad se ve správním řízení zabýval čtyřmi zakázkami, které ŘLP zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění. ŘLP takto v roce 2017 zadalo vylepšení systému AisView 3 za pět milionů korun, úpravu chování systému TIS na základě uživatelských požadavků za 6,4 milionu, úpravu uživatelského rozhraní systému CMOS za 5,4 milionu a obnovu zobrazovací stěny za 9,6 milionu. Podle úřadu ale ani jedna ze zakázek nesplňovala zákonné podmínky pro takový postup.

ÚOHS nejprve ŘLP vyměřil pokutu 200 000 korun. Na základě podaného rozkladu ale tehdejší předseda úřadu Petr Rafaj rozhodnutí zrušil a vrátil věc k opětovnému projednání. Ve svém druhém rozhodnutí úřad pokutu snížil na 180 000 korun. V roce 2020 podaný rozklad pak předseda ÚOHS zamítl. Řízení letového provozu tehdy proto muselo pokutu zaplatit.

Rozhodnutí předsedy ÚOHS následně napadlo ŘLP správní žalobou u Krajského soudu v Brně, ten ale jeho argumentaci neuznal a žalobu zamítl. Dalším krokem pak bylo podání kasační stížnosti k NSS. Ani tam ale ŘLP neuspělo, a pokuta tak definitivně platí. Žádné další opravné prostředky už ŘLP využít nemůže.

(čtk)

Ilustrační foto: ŘLP

spinner