​Na evropských letištích v létě hrozí chaos, varoval Eurocontrol

​Na evropských letištích v létě hrozí chaos, varoval Eurocontrol

3.7. - Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol varovala cestující před náročným létem. Na mnoha klíčových letištích v následujících měsících očekává přetížení letového provozu, napsal list The Times. V Evropě se v příštích osmi týdnech uskuteční přibližně 33 000 letů denně. Jedná se o zhruba osmiprocentní nárůst oproti loňskému létu.

Většinu dnů poznamená "vysoké přetížení" letového provozu na mnoha důležitých letištích, jako je Remeš, Marseille, Atény či Budapešť, uvedl Eurocontrol. Podobné varování vydal i pro Barcelonu, Brusel, Nikósii, Varšavu a Záhřeb, obzvláště pro nejvíce vytížené dny, jako je pátek a víkend. V důsledku toho mohou být některé lety zpožděné a letadla mohou být nucena létat na delších trasách, aby se vyhnula přetíženým oblastem.

"Letošní léto bude v Evropě náročné, protože máme méně vzdušného prostoru kvůli válce na Ukrajině a vojenským potřebám," řekl šéf Eurocontolu Raúl Medina. "Potřebujeme, aby každý sehrál svou roli. Letiště musí mít dostatek personálu, je nezbytné, aby (letové provozní služby) poskytovaly dostatečnou kapacitu a aby letecké společnosti dodržovaly své letové řády," dodal.

Předpovědi uskutečněných letů nedosahují čísel z roku 2019, kdy bylo 28. června zaznamenáno 37 228 letů. Od té doby se však situace změnila, jelikož klesl počet letových dispečerů, částečně kvůli pandemii covidu-19 i následným problémům s náborem zaměstnanců. V letošním roce je také větší hrozba stávek.

Zvýšená vojenská aktivita navíc snížila množství dostupného vzdušného prostoru až o 20 procent, uvedl Medina. Některá řídící střediska podle něj kvůli přesměrovaným letům mají mnohem více práce.

Šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh minulý měsíc uvedl, že aerolinky mají vážné obavy ohledně řízení letového provozu. Narušení v červnu podle něj také "značně přesáhla to, co je pro toto roční období obvyklé".

"Máme tu chaotickou situaci, kdy jsme téměř denně svědky stávek řízení letového provozu, což nenarušuje provoz jen ve Francii, ale v celé Evropě, protože to nutí aerolinky, aby přesměrovávaly své lety do jiných zemí," uvedl Walsh.

Čelní představitelé letecké dopravy, včetně generálního ředitele společnosti Ryanair Michaela O'Learyho, uvedli, že série stávek dispečerů ve Francii zůstává jednou z největších hrozeb pro letní provoz.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner