Na berlínském letišti se ve středu kvůli stávce zcela zastaví letecký provoz

Na berlínském letišti se ve středu kvůli stávce zcela zastaví letecký provoz

24.1. - Kvůli výstražné stávce odborů Verdi se ve středu na letišti Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska zcela zastaví letecký provoz. Letiště, které nemá přímé spoje s Prahou, oznámilo, že kvůli stávce nebude možné zajistit žádné odlety a přílety, což postihne na 35 000 cestujících.

"Původně bylo na tento dopravní den plánováno asi 300 startů a přistání s 35 000 pasažéry," sdělilo letiště. Cestující, kteří chtěli ve středu přes tento vzdušný přístav cestovat, letiště vyzvalo, aby se obrátili na své letecké společnosti.

Podle odborů Verdi stávající kolektivní jednání o vyšších mzdách a lepších podmínkách pro pozemní personál, zaměstnance letištních společností a pracovníky vzdušné kontroly nepokročilo a proto je třeba přistoupit k výstražné stávce. Odbory uvedly, že nynější vyjednávání se týká 6000 zaměstnanců.

Verdi pro pracovníky pozemních služeb požaduje zvýšení mzdy o 500 EUR (11 900 Kč) měsíčně a uzavření dvanáctiměsíční smlouvy. Zaměstnavatelé nabízejí postupné navyšování mezd s platností smlouvy na 36 měsíců. Pro zaměstnance letištních společností chtějí Verdi rovněž navýšení o 500 EUR měsíčně.

(čtk)

Foto: Günter Wicker/Flughafen Berlin Brandenburg

spinner