​Lufthansa předčasně splatila pomoc, kterou jí kvůli pandemii poskytla vláda

​Lufthansa předčasně splatila pomoc, kterou jí kvůli pandemii poskytla vláda

14.11. - Letecká společnost Lufthansa předčasně splatila veškerou finanční pomoc, kterou získala kvůli dopadům pandemie covidu-19. Skupina Lufthansa, pod kterou spadají také aerolinky Austrian Airlines a Swiss, v polovině loňského roku obdržela záchranný balík ve výši devíti miliard eur (198,4 miliardy Kč).

Německá vláda výměnou za pomoc převzala v Lufthanse pětinový podíl. Společnost od začátku dávala najevo, že chce pomoc rychle splatit. Dnes informovala, že vrátila zbývající jednu miliardu eur, kterou obdržela od německého stabilizačního fondu WSF. Pomoc, kterou nevyčerpala, zrušila. Celkem použila zhruba 3,8 miliardy eur.

Pomoc "jsme splatili mnohem dříve, než se původně plánovalo", uvedla společnost v prohlášení. "Umožnila to především rostoucí poptávka po letecké dopravě, rychlá restrukturalizace a transformace skupiny Lufthansa, a také důvěra kapitálových trhů ve společnost," dodal podnik.

Generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr poděkoval vládě a daňovým poplatníkům. Uvedl, že pomoc umožnila společnosti zachránit více než 100.000 pracovních míst.

Podle německé vlády splacení peněz ukazuje, že poskytnutí pomoci Lufthanse bylo správným krokem. "Celá tato záležitost tehdy čelila velké kritice. Mnozí se domnívali, že vláda již poskytnuté prostředky nikdy neuvidí. Lufthansa by se tak nakonec stala státním podnikem," upozornil ministr hospodářství Peter Altmaier. Dodal, že žádná z těchto obav se nenaplnila a že Lufthansa díky státní pomoci překonala nejobtížnější měsíce pandemie.

"Ukazuje to, že bylo důležité a správné, aby stát tomuto podniku v obtížném období pomohl, a zabezpečil tak tisíce pracovních míst," prohlásil v reakci na splacení pomoci ministr financí Olaf Scholz, který pravděpodobně brzy vystřídá Angelu Merkelovou v kancléřském úřadě.

Německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF od srpna snižuje svůj podíl v Lufthanse a nyní drží 14,09 procenta. Zmíněná ministerstva uvedla, že zbývající podíl fondu WSF bude prodán nejpozději do října 2023.

Na finanční pomoci se vedle Německa podílelo také Švýcarsko, Rakousko a Belgie. Loni v červnu pomoc Lufthanse schválila Evropská komise (EK).

(čtk)

Foto: Lufthansa

spinner