Linky z Mošnova do Vídně a Mnichova chce provozovat jeden zájemce

Linky z Mošnova do Vídně a Mnichova chce provozovat jeden zájemce

1.10. - Do výběrového řízení na provozovatele pravidelných leteckých linek z ostravského letiště v Mošnově do Vídně a Mnichova se přihlásila pouze jedna společnost. Nabídku posoudí hodnotící komise, a pokud ji doporučí, budou nového dopravce schvalovat krajští radní. Pravidelné letecké spojení by mělo začít fungovat nejpozději příští rok v létě. Oznámila to mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. S ohledem na legislativu nelze podle ní v této fázi jméno dopravce zveřejnit.

Zastupitelé na svém červnovém zasedání rozhodli, že kraj tyto dvě letecké linky finančně podpoří. Zaplatí provozovateli případné ztráty z provozu. Kraj chce tímto způsobem pomoci regionálnímu letišti. Kvůli podpoře formou závazku veřejné služby musela vše schválit Evropská komise. Maximální výše kompenzace za provoz obou linek ze strany kraje je stanovena na 7,8 milionu EUR (přes 200 milionů Kč) ročně. Nabídky do výběrového řízení mohli dopravci posílat do včerejška.

„Věřím, že se celý proces podaří zvládnout tak, aby radní rozhodli v listopadu tohoto roku,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka. Dopravce pak bude mít maximálně šest měsíců na to, aby na linkách zahájil provoz. Kraj při vyhlášení výběrového řízení doufal, že o něj bude mezi leteckými společnostmi zájem.

Linky z Mošnova do Vídně a do Mnichova by měly létat dvakrát denně. Vedení kraje poukazovalo na to, že v regionu působí víc než 250 společností s významným zahraničním podílem. Problémy s leteckým spojením do regionu často zmiňují právě podnikatelé a investoři. Například firem s německým kapitálem je v kraji aktuálně 55, většina má sídlo v blízkosti letiště. Vedle přestupů by tak značná část cestujících mohla v Mnichově svou cestu začínat či končit. Vídeň by naopak měla sloužit jako tranzitní destinace pro cesty do celého světa. „Spojení Moravskoslezského kraje s významnými letišti v Německu a Rakousku je pro náš region a jeho rozvoj důležité,“ řekl Jakub Unucka.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava loni odbavilo rekordní počet cestujících. Bylo jich 377 936, tedy o 53 820 lidí více než v roce 2017. V oblasti nákladní dopravy letadla přepravila 5448 tun materiálu. Jeho majitelem je kraj. Z letiště pravidelně létá linka do Londýna a v sezoně linky do turistických destinací.

(čtk)

spinner