​Letištní personál v Německu by mohlo posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka

​Letištní personál v Německu by mohlo posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka

27.6. - Problémy s nedostatkem personálu na letištích, s nimiž se po zrušení proticovidových opatření se začátkem letní sezony potýká řada evropských měst, bude německá vláda asi řešit dočasným najmutím zahraničních pracovníků. Podle včerejších zpráv místních médií by mohlo personál na německých letištích od července posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka.

Německá média už delší dobu přináší záběry dlouhých front lidí čekajících na odbavení na letištích ve Frankfurtu, Hamburku, Berlíně či Düsseldorfu. Podle nich chybí na německých letištích dva až tři tisíce zaměstnanců. Například německá společnost Lufthansa oznámila před dvěma týdny, že kvůli nedostatku personálu zruší stovky spojů na letní měsíce.

Problém by mohlo částečně vyřešit na dva tisíce dočasných pracovníků z Turecka, napsal dnes s odvoláním na zdroje z několika spolkových ministerstev deník Bild. O možnosti najmutí letištního personálu z Turecka píší už několik dní i turecká média, uvedla včera stanice WDR.

Podle tureckých médií požádal německý svaz letecké dopravy (BDL) už v květnu spolkové ministerstvo práce o odstranění legislativních překážek pro zaměstnání letištního personálu z ciziny. Turečtí letištní pracovníci podle BDL ovládají dobře němčinu a splňují všechny potřebné požadavky, například pro manipulaci s nebezpečným materiálem.

Dlouhé fronty na letištích nyní řeší v řadě zemí. Důvodem je nedostatek pracovníků po zhruba dvouletých omezeních za pandemie covidu-19, kvůli nimž byly aerolinky nuceny omezit počty spojů. Nyní ale poptávka po cestování letadlem prudce stoupá a aerolinky i letiště se potýkají s nedostatkem personálu. Chaos na letištích umocňují navíc stávky za vyšší mzdy v době narůstajících životních nákladů kvůli růstu cen zboží a energií, k němuž výrazně přispívá válka na Ukrajině.

(čtk)

Ilustrační foto: Fraport

spinner