​Letiště Praha v příštím roce čeká růst počtu cestujících o 10 procent na 15 milionů

​Letiště Praha v příštím roce čeká růst počtu cestujících o 10 procent na 15 milionů

19.8. - Letiště Praha v příštím roce očekává zvýšení počtu cestujících a chce odbavit 14,9 milionu lidí. Podle dosavadního vývoje upravilo vedení letiště letošní výhled počtu cestujících na 13,6 milionu, příští rok tak předpokládá desetiprocentní nárůst počtu odbavených. Za letošní červenec a polovinu srpna letiště zatím odbavilo 3,1 milionu cestujících. Nejžádanější destinací je v letním letovém řádu tradičně Londýn.

Na konci loňského roku Letiště Praha očekávalo za rok 2023 odbavení 12,7 milionu cestujících. S ohledem na vývoj sezony a oživující se letecký trh upravilo výhled nejprve na 13 milionů a poté na 13,6 milionu odbavených pasažérů. "Jedním z faktorů je neobvykle vysoká obsazenost letů," řekl předseda představenstva společnosti Jiří Pos. Podle něj je letošní obsazenost letů 89 procent.

Pos uvedl, že Letiště Praha očekává po letní sezoně nárůst počtu odbavených cestujících o 23 procent proti loňsku, což však stále bude o 20 procent méně proti předcovidovému roku 2019. Řekll, že firma pracuje na domluvě nových přímých dálkových linek. Uvedl, že společnost je v kontaktu s americkými či indickými dopravci. "Obnova dálkových linek je ale složitější z pohledu kapacit nových letadel," uvedl.

Ministr dopravy Martin Kupka uvedl, že se zvyšuje také provoz na regionálních letištích. "Vnímám jako důležité, že se podařilo upravit podmínky pro poskytování navigačních služeb pro regionální letiště, aby to bylo dlouhodobě udržitelné," řekl Kupka. Dodal, že na financování navigačních služeb, které poskytuje Řízení letového provozu ČR (ŘLP), se podílejí kraje, stát a samotné ŘLP.

Podle ředitele ŘLP Jana Klase se stále počítá s tím, že se bude na nově otevřeném českobudějovickém letišti řídit provoz prostřednictvím systému vzdálené věže. Systém dálkového dozoru by se měl podle něj spustit za dva až tři roky. Uvedl, že nechtějí zatěžovat letiště v Českých Budějovicích dalšími náklady, proto budou provoz řídit pomocí stávajících pracovních sil.

V letní sezoně byl prozatím nejsilnější první prázdninový víkend, kdy pražské letiště využilo přes 160.000 cestujících. Nejvíce za jeden den odbavilo letiště 56.433 cestujících, a to 23. července. Nejvíce leteckých pohybů, tedy vzletů a přistání, bylo 30. června, kdy letiště zaznamenalo 439 pohybů. Dominantním dopravcem na pražském letišti je společnost Smartwings s 34 procenty, druhý je Ryanair se 14 procenty.

Letiště Praha za první pololetí letošního roku odbavilo 5,8 milionu cestujících, meziročně zhruba o 36 procent více. I přes meziroční růst letiště nevyrovnalo čísla z předcovidového roku 2019, kdy za půlrok odbavilo 7,8 milionu lidí. Podle ŘLP letecký provoz vzrostl v prvním pololetí o 12,2 procenta na 268.765 pohybů. Pražské letiště z nich obstaralo asi 52 000, meziročně asi o 16 procent více. Pos na sociální síti X, dříve twitteru, uvedl, že 12. srpna přesáhli hranici osmi milionů odbavených cestujících.

Z Letiště Praha se během letního letového řádu, který bude platit do konce října, létá do 152 destinací přímou linkou. V minulém roce letiště odbavilo 10,7 milionu cestujících, což však bylo stále pod úrovní čísel z roku 2019. Tehdy pražské letiště odbavilo 17,8 milionu pasažérů. S návratem k těmto číslům letiště počítá v roce 2026.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner