​Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu

​Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu

8.5. - Letiště Praha má před začátkem letní sezony nedostatek personálu, chybí mu asi 80 pracovníků. Po covidové krizi je těžké získat pracovníky zpět, řekl ředitel letiště Jiří Pos. V tiskové zprávě Letiště Praha uvedlo, že očekává silnou letní sezonu. Odhaduje, že za červenec a srpen odbaví přes tři miliony cestujících.

„Je zásadní problém dostat pracovníky zpátky. Myslím si, že se propustilo víc lidí, než bylo záhodno," uvedl Pos. Velký problém je podle něj s náborem zaměstnanců do provozních složek, konkrétně například do bezpečnostní kontroly osob. "Zvažujeme jít s náborem zaměstnanců i mimo perimetr Prahy a Středočeského kraje," řekl. Před letošní letní sezonou letiště spustilo náborovou kampaň a pozvalo zájemce na dva náborové dny, při kterých jim představilo konkrétní pozice.

Podle zástupce mluvčího Michala Procházky jsou na letní sezonu potřeba zejména lidé na pozice, které jsou v přímém každodenním kontaktu s cestujícími. Z hledaných pozic tvoří polovinu, uvedl. Jde o pozice k nadrozměrným zavazadlům, parkování, cateringu, také pracovníky bezpečnostní kontroly či pracovníky ostrahy letiště.

Nedostatek personálu řeší letiště dlouhodobou spoluprací s brigádníky. Nyní jich s letištěm spolupracuje zhruba 500. U odborných a úzce specializovaných pozic jsou podle zástupců letiště řešením dobrovolné přesčasy.

Letiště Praha také kvůli nedostatku personálu spouští edukační kampaň. "Ta nabádá cestující, aby neotáleli s průchodem bezpečnostní kontroly po příjezdu na letiště,“ uvedl Pos. Vedení letiště tím chce dosáhnout lepšího rozložení zátěže při velkém vytížení, aby nedocházelo k velkým frontám právě u bezpečnostních kontrol.

K 1. květnu letošního roku zaměstnávalo Letiště Praha 2500 lidí, což je stále méně než v předcovidovém roce 2019. Tehdy letiště zaměstnávalo zhruba 2800 lidí. Naopak jde o nárůst proti roku 2021, kdy bylo zaměstnaných průměrně 2260 lidí.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner