​Letiště Praha má nově financování podle pravidel ESG

​Letiště Praha má nově financování podle pravidel ESG

5.1. - Letiště Praha s konsorciem bank podepsalo dodatek k úvěrové smlouvě z října 2021. Dokument zohledňuje financování dle principů ESG. V rámci dodatku jsou zvoleny konkrétní parametry, které se budou pravidelně vyhodnocovat, a při jejichž splnění se stávající financování letišti zlevní. Základním pilířem je postupné snižování uhlíkové stopy.

Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos potvrzuje, že letiště se hlásí k přístupu ESG ve všech oblastech. „Celý rok jsme detailně nastavovali ESG strategii napříč celou společností. To úspěšně vyústilo právě v podpis ESG dodatku. Letiště tak navíc může využít svého dlouhodobého aktivního přístupu nejen k udržitelnému rozvoji, ale také k ekologii nebo například sociálním otázkám," řekl Jiří Pos.

ESG financování bylo vyjednáváno se stávajícími věřiteli - Československou obchodní bankou, Všeobecnou úverovou bankou a Raiffeisenbank a jejich zahraničními mateřskými bankami.

„Oceňujeme aktivní přístup Letiště Praha k udržitelnosti a celé oblasti ESG, která je i pro skupinu ČSOB zásadním tématem. Jsme velice rádi, že jsme se na této referenční transakci mohli i za podpory ČSOB Advisory, a. s., podílet nejen v roli aranžéra a agenta, ale také v roli profesionálního poradce pro ESG,“ uvedl Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Vztahové bankovnictví.

„Za VUB banku jsme velmi rádi, že nad rámec podpory Letiště Praha jako významného hráče v oblasti infrastruktury v České republice, bude mít financování rozvoje letiště také parametry ESG. Jako banka tuto strategii silně podporujeme a těší nás, že je takto vnímá stále více společností,“ dodal Andrea Fiori, General Manager VUB Banka – Prague branch.

„Pro Raiffeisenbank je ESG jedním z klíčových témat. Při poskytnutí financování proto velmi oceňujeme, že náš klient plní konkrétní nastavené ESG cíle nad rámec regulatorních požadavků,“ řekla Barbara Tutass, ředitelka Large Corporates.

(lan)

Foto: Letiště Praha

spinner